Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie wsparcie techniczne dla śmigłowców irackich sił zbrojnych

Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

2 listopada amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu irackiego zapytania ofertowego w sprawie zakupu usługi wsparcia technicznego dla śmigłowców produkowanych przez Bell Textron, a które znajdują się w strukturach sił zbrojnych tego kraju.

Jak wskazuje dokumentacja Departamentu Stanu, potencjalna wartość umowy może wynosić do 300 mln USD. W przypadku podpisania międzyrządowej umowy LOA głównym realizatorem ma być producent – Bell Textron. Obecnie sprawa trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, którego przedstawiciele mają 30 dni na ewentualne zawetowanie planowanej umowy.

Dokumentacja Departamentu Stanu wskazuje, że przedmiotem umowy mają być śmigłowce rodziny Bell 407, Bell 206B3, Bell OH-58A/C Kiowa, Bell Huey II oraz Bell 505. W przeszłości większość z nich została zakupiona poprzez programy pomocy wojskowej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych bądź trafiła w formie darów od zaprzyjaźnionych państw. Ciekawostką na liście jest Bell 505 – dotychczas nic nie wskazywało, że Irak dołączył do użytkowników tego typu wiropłatów.

Bell Textron od lat współpracuje, poprzez procedurę FMS, z Siłami Zbrojnymi Iraku w zakresie zapewnienia wsparcia logistycznego. Ostatnia wieloletnia umowa została zawarta w grudniu 2022 roku i ma obejmować do końca lutego 2027 roku. Ma ona wartość do 134,6 mln USD i na jej mocy specjaliści Bell Textron mają wspierać eksploatację różnych typów wiropłatów wyprodukowanych przez amerykańskiego producenta. Pokazuje to, że pomimo lat odbudowy, irackie siły zbrojne nadal nie dysponują pełnym potencjałem pozwalającym na utrzymanie w sprawności statków powietrznych produkcji zachodniej, które obecnie stanowią trzon lotnictwa wojskowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc