Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bell Textron zapewni wsparcie irackich śmigłowców

Jeden z irackich Bell 407. Fot. US Army

19 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą Bell Textron w sprawie realizacji wieloletnich usług wsparcia logistycznego dla śmigłowców tego producenta eksploatowanych przez siły zbrojne Iraku.

Grudniowa umowa ma wartość 134,6 mln USD ma obowiązywać do końca lutego 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków finansowych, w kwocie 1,5 mln USD. Cała umowa ma być finansowana przez rząd iracki, który wykupuje usługi poprzez procedurę FMS, w której pośredniczy administracja federalna Stanów Zjednoczonych.

Podstawowym typem śmigłowców, które mają być objęte umową, to wielozadaniowe Bell 407, które są eksploatowane w liczbie około 40 egzemplarzy. Dodatkowo irackie lotnictwo dysponuje niewielkimi partiami UH-1 Iroquois oraz Bell 412. Cała flota jest wykorzystywana do operacji transportowych, wsparcia sił naziemnych oraz szkolenia. Co należy podkreślić, jest to kolejna umowa tego typu – pokazuje, że pomimo lat odbudowy, irackie siły zbrojne nadal nie dysponują pełnym potencjałem pozwalającym na utrzymanie w sprawności statków powietrznych produkcji zachodniej, które obecnie stanowią trzon lotnictwa wojskowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc