Zaloguj

Irak zainteresowany kolejnymi amerykańskimi śmigłowcami

4 października Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Iraku partii lekkich śmigłowców wielozadaniowych, które miałyby uzupełnić potencjał eskadry wyposażonej w wiropłaty Bell IA-407.

W przesłanym do Kongresu Stanów Zjednoczonych dokumentacji wynika, że władze w Bagdadzie są zainteresowane zakupem pięciu Bell 407GX skonfigurowanych do działań bojowych – każdy z nich ma otrzymać 7,62 mm karabin maszynowy M240, środki łączności, system samoobrony AN/ALE-47 wraz z AN/AAR-60 MILDS. Dodatkowo pakiet miałby objąć wielkokalibrowe karabiny maszynowe M3P kalibru 12,7 mm oraz GAU-19, wyrzutnie pocisków rakietowych M260 przeznaczone dla 70 mm pocisków APKWS, elektrooptyczne głowice obserwacyjno-celownicze MX-15Di. Poza tym transakcja objęłaby szkolenie i pakiet logistyczny. Całość wyceniono na kwotę 82 mln dolarów.

Zakup śmigłowców to chęć uzupełnienia strat, które w ostatnich latach skutkowało utratą przez Irakijczyków w walkach z Państwem Islamskim siedmiu śmigłowców Bell IA-407. Główną różnicą pomiędzy nową i starą wersją jest zintegrowanie z 407GX kierowanych pocisków APKWS, które zwiększyłyby potencjał uderzeniowy wiropłatów.

(ŁP) Foto: Bell
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc