Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie radiostacje dla państw NATO

Departament Stanu wydał zgodę na potencjalną sprzedaż radiostacji AN/PRC-158. Fot. L3Harris

5 lutego amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż państwom NATO radiostacji AN/PRC-158. Całość może kosztować do 65 mln dolarów i pozwolić na ułatwienie łączności pomiędzy sojusznikami.

Zgodnie z upublicznioną informacją, autoryzowany pakiet obejmuje 517 radiostacji AN/PRC-158 wraz z modułami kryptograficznymi, akcesoriami, mocowaniem pozwalającym na montaż w pojazdach, częściami zamiennymi oraz wsparciem szkolno-logistycznym. Producentem urządzeń jest firma L3Harris. Komunikat Departamentu Stanu nie precyzuje, gdzie miałyby trafić - radiostacje tego typu są popularnym środkiem łączności wielu państw NATO.

Należąca do IV generacji radiostacji rodziny Falcon AN/PRC-158 jest przeznaczona dla pododdziałów operujących w rejonach działań operacyjnych. Dzięki bezpiecznym modułom łączności pozwala na zabezpieczenie komunikacji w zakresie od 30 do 2500 MHz. Jednocześnie konstrukcja jest około 30% mniejsza niż wyroby konkurencji.

Autoryzacja sprzedaży radiostacji jest pierwszą z dwóch, których dokonała administracja prezydenta Joe Bidena. Może to oznaczać stopniowe odblokowanie transakcji handlowych z kluczowymi sojusznikami, w tym państwami NATO. Przypomnijmy, przejęcie władzy przez administrację nowego prezydenta obejmowało także audyt umów na dostawy sprzętu wojskowego negocjowane bądź zawarte przez urzędników administracji Donalda Trumpa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykańskie radiostacje dla państw NATO”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc