Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus oferuje rozwiązania dla Polski w obszarze obronnym, kosmicznym oraz bezpieczeństwa

Fot. Airbus

Podczas tegorocznej edycji MSPO w Kielcach Airbus zaprezentuje światowej klasy produkty i usługi dla polskich programów obronnych, kosmicznych i bezpieczeństwa narodowego. W dniach 5-8 września Airbus zaprasza odwiedzających do dwóch lokalizacji na wystawie: stoiska 48 w hali E oraz ekspozycji zewnętrznej obok hali G, gdzie zostanie zaprezentowany model śmigłowca H145M.

Wewnątrz hali E Airbus zaprezentuje model w skali samolotu C295, który wykonuje zadania transportu taktycznego i logistycznego oraz ewakuacji medycznej dla polskich Sił Powietrznych. W sierpniu 2023 roku minęło dokładnie 20 lat służby w Polsce tego niezawodnego samolotu transportowego, sprawdzonego w misjach w Iraku i Afganistanie. C295 może być również przystosowany do roli morskiego samolotu patrolowego oraz maszyny rozpoznania elektronicznego (SIGINT). Airbus Poland prowadzi centrum serwisowe (MRO) dla C295 w Warszawie, które obsługuje nie tylko polską flotę, ale także samoloty C295 z krajów europejskich i pozaeuropejskich.

Airbus zaprezentuje również model A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Klienci wybierający ten latający tankowiec mogą albo zdecydować się na zbudowanie własnych możliwości tankowania w locie, albo dołączyć do europejskiego programu współdzielenia floty (MMF). W Polsce ten typ samolotu doskonale spełniłby wymagania dotyczące zdolności tankowania A2A, ponieważ w najbliższej przyszłości znacznie wrośnie liczba odrzutowców bojowych Sił Powietrznych zdolnych do uzupełniania paliwa w powietrzu.

W obszarze kosmicznym Airbus promuje zdolności satelitów Pléiades Neo i związanych z nimi usług, zamówionych przez Polskę w grudniu 2022 roku. Airbus jest również gotowy wspierać polskie siły zbrojne w rozwoju kompetencji w zakresie łączności satelitarnej (SatCom).

Na stoisku zewnętrznym Airbus zaprezentuje model sprawdzonego operacyjnie i przystępnego cenowo lekkiego, dwusilnikowego śmigłowca H145M. Ta uniwersalna, wielozadaniowa maszyna może służyć w marynarce wojennej, wojskach lądowych i siłach powietrznych, wykonując zadania szkoleniowe, ewakuacji medycznej, transportowe, rozpoznania bojowego, lekkiego wsparcia oraz wsparcia służb porządku publicznego. H145M to najnowocześniejsze rozwiązania szkoleniowe dla pilotów, które są już wykorzystywane i sprawdzone przez brytyjski MFTS (Military Flying Training System) oraz armię amerykańską. Obecnie z dostarczonych przez firmę Airbus śmigłowców H135 korzystają w Polsce Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) oraz Straż Graniczna.

Podczas MSPO Airbus zaprasza na konferencję pt. Koncepcja szkolenia wojskowego według firmy Airbus, która odbędzie się 7 września. Szkolenie wojskowe jest uważane za podstawową zdolność sił zbrojnych. Ma na celu stworzenie i poprawę indywidualnych i zbiorowych umiejętności w celu osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej w coraz bardziej wymagających środowiskach. Jak Airbus rozumie wymagania wojskowe dla tak strategicznego zadania? Jakie szkolenia i jakie narzędzia są już dostępne dla organizacji wojskowych? Ale przede wszystkim: jak dostosować się do konkretnych środowisk operacyjnych? Konferencję poprowadzą Steve Doubleday - Airbus Helicopters UK (były pilot Royal Navy i dowódca szkolenia lotniczego) oraz Stéphane LeFloch - Airbus Helicopters France (były pilot lotnictwa armii francuskiej i dowódca szkoły bojowej ALAT).

Źródło: informacja prasowa Airbus

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc