Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus dostarczy śmigłowce szkolno-treningowe Brazylii

Airbus dostarczy Brazylii 27 śmigłowców H125, które będą służyć do szkolenia. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

16 września koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Brazylii w sprawie dostawy partii wielozadaniowych śmigłowców H125, które mają być wykorzystywane do zadań szkolno-treningowych.


Umowa obejmuje 27 śmigłowców, które zostaną zmontowane na linii montażowej znajdującej się w zakładach Helibras w Itajubá w Brazylii. Maszyny zastąpią obecnie eksploatowane Bell 206 oraz Airbus AS350 – głównymi użytkownikami będą piloci szkoleni na potrzeby Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej Brazylii. Wspólny zakup, a także późniejsza eksploatacja ma pozwolić na ograniczenie kosztów oraz uproszczenie logistyki i programów nauczania. Co ważne, koncern Airbus jest jednym z głównych dostawców wiropłatów do brazylijskich sił zbrojnych – obecnie w linii znajduje się 156 egzemplarzy tego producenta, co stanowi większość parku sprzętowego.

Nowe H125 zostaną wyposażone w nową konfigurację kabiny pilotów opartą na awionice G500H TXi wyposażoną w szklany kokpit. Dodatkowo oświetlenie będzie w pełni dostosowane do użycia gogli noktowizyjnych. Wyposażenie dodatkowe obejmie także hak podkadłubowy oraz wciągarkę, co umożliwi rozszerzenia zakresu szkolenia w przyszłości.

Ministerstwo Obrony Brazylii prowadzi proces modernizacji lotnictwa śmigłowcowego. Głównym elementem są dostawy budowanych na licencji Airbus H225M Caracal, kontynuacja zakupów Lockheed Martin UH-60 Black Hawk. Dodatkowo nie można wykluczyć, że wkrótce władze brazylijskie ogłoszą przetarg na zakup śmigłowców bojowych, które zastąpią obecnie eksploatowane Mil Mi-35.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc