Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus dostarczy kolejne śmigłowce do Francji

Fot. Airbus Helicopters

19 stycznia Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) poinformowała o podpisaniu umowy z koncernem Airbus w sprawie zamówienia partii wielozadaniowych śmigłowców przeznaczonych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Terytoriów Zamorskich.

Powyższy kontrakt został zawarty 28 grudnia 2023 roku i ma całkowitą wartość 757,5 mln EUR bez VAT. W udzieleniu zamówienia zastosowano procedurę negocjacji z wybranym oferentem. Zgodnie z wyjaśnieniem ma to związek z przyczyną techniczną. Wiadomo, że głównym wykonawcą będzie Airbus Helicopters Deutschland. Jak wskazuje komunikat zamawiającego, wiropłaty mają być przeznaczone do realizacji misji obronnych i wsparcia służb bezpieczeństwa na obszarze Republiki Francuskiej oraz terytoriów zamorskich. Upublicznione dane nie wskazują na typ oraz liczbę wiropłatów. Jak informuje prasa francuska, kontrakt obejmuje 42 śmigłowce H145, które trafią do Żandarmerii oraz Sécurité Civile.

Pod koniec ubiegłego roku, poza zakupem śmigłowców na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Terytorium Zamorskich DGA podpisała kontrakt z konsorcjum NHIndustries w sprawie kolejnych ośmiu NH90TTH-SF, które mają zasilić potencjał komponentu lotnictwa wojsk lądowych wspierającego siły specjalne.

DGA, na potrzeby innych resortów francuskich, sukcesywnie zamawia kolejne śmigłowce Airbus H145. W ostatnich miesiącach program odniósł kilka sukcesów – Straż Graniczna Litwy zamówiła trzy egzemplarze, a 62 (z opcją powiększenia o 20 kolejnych) zakontraktował BAAINBw na potrzeby niemieckich sił zbrojnych. Także we Francji ubiegły rok zakończył się podpisaniem kontraktów na 62 śmigłowce tego typu (w tym 42 przez DGA).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc