Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

6 mld dolarów na uzbrojenie dla systemu Patriot

30 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali wieloletnią umowę w sprawie produkcji i dostaw pocisków przeznaczonych dla zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot eksploatowanych przez US Army.


Kontrakt ma wartość 6 mld dolarów i ma zostać zrealizowany do końca czerwca 2027 roku. Na jego mocy producent ma dostarczyć nieokreśloną liczbę pocisków PAC-3 MSE wraz z niezbędnymi elementami wsparcia logistycznego oraz częściami zamiennymi. Dodatkowo, Lockheed Martin poinformował, że zlecenie obejmuje także modernizację już eksploatowanych wyrzutni. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Ze względu na skalę, producent musi zrealizować proces rozbudowy zakładów w Camden – prace mają zakończyć się w 2021 roku, co umożliwi zwiększenie tempa produkcji w pierwszym kwartale 2022 roku.

Co ciekawe, komunikat producenta wskazuje, że część produkcji może być skierowana (poprzez procedurę FMS) do klientów eksportowych. Dotychczas na pociski PAC-3 MSE zdecydowali się eksportowi użytkownicy systemu Patriot – Katar, Japonia, Rumunia, Polska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Szwecja, Republika Korei, Bahrajn oraz Niemcy.

Pociski PAC-3 MSE są wykorzystywane do ochrony instalacji naziemnych przed szerokim spektrum zagrożeń - zarówno pocisków balistycznych oraz manewrujących i statków powietrznych różnych typów. Obecnie są szeroko stosowane przez państwa arabskie w celu zabezpieczenia instalacji przed atakami rakietowymi i powietrznymi wykonywanymi przez rebeliantów Huti w Jemenie.

(Łukasz Pacholski) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc