Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

40000 godzin nalotu włoskich KC-767A

Fot. US Navy

13 października Siły Powietrzne Włoch poinformowały, że flota czterech samolotów Boeing KC-767A przekroczyła granicę 40000 godzin spędzonych w powietrzu. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań.

Jak wskazuje użytkownik, formalna uroczystość miała miejsce 27 września w bazie 14. Skrzydła Lotniczego stacjonującego w Pratica di Mare. Cztery wielozadaniowe samoloty transportowo-tankujące KC-767A zostały dostarczone przez Boeinga w latach 2011-12 – był to jeden z dwóch komercyjnych sukcesów amerykańskiego producenta. Jak wskazują Włosi, bardzo szybko stały się fundamentem wielu operacji, w których uczestniczyły Sił Zbrojne Włoch.

Wśród kluczowych elementów wymienia się utrzymywanie mostu powietrznego pomiędzy Włochami oraz Afganistanem, wsparcie sojuszników w ramach patroli powietrznych na obszarze wschodniej flanki NATO, pomoc w transporcie i ewakuacji poszkodowanych podczas pandemii Covid-19, transport pomocy humanitarnej na obszarze świata, udział w międzynarodowych siłach operujących w Iraku, a obecnie także ewakuacja obywateli Włoch z ogarniętego walkami Izraela.

Obecnie Ministerstwo Obrony Włoch planuje gruntowną modernizację floty maszyn MRTT. Zgodnie z założeniami planuje się zamówić sześć fabrycznie nowych Boeing KC-46A Pegasus, a w ramach rozliczenia Boeing miałby przejąć cztery obecnie używane KC-767A. Dzięki temu Włosi dysponowaliby ujednoliconą flotą samolotów, a KC-767A (po remontach i ewentualnej modernizacji) mogłyby trafić do nowego użytkownika (sił zbrojnych nieokreślonego państwa bądź firm świadczących usługi na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc