Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Boeing z nową umową na wsparcie eksploatacji KC-767A

Boeing będzie nadal realizował usługę wsparcia eksploatacji samolotów KC-767A należących do Sił Powietrznych Włoch. Fot. Boeing

3 sierpnia Boeing poinformował o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Włoch w sprawie kontynuacji usługi wsparcia logistycznego dla floty czterech wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-767A eksploatowanych przez Siły Powietrzne Włoch.


Nowa umowa ma obowiązywać do końca 2025 roku i stanowi kontynuację współpracy zapoczątkowanej w 2011 roku. Specjaliści koncernu Boeing mają prowadzić szeroki zakres usług wsparcia, w tym przeglądy różnych typów, pomoc w obsługach bieżących, dostawy części zamiennych, dostawy aktualnych biuletynów technicznych, pomoc na poziomie inżynieryjnym oraz szkolenie personelu (zarówno latającego oraz naziemnej obsługi technicznej).

Jak wskazuje Boeing, cztery KC-767A eksploatowane przez Siły Powietrzne Włoch (wszystkie formalnie wprowadzono do eksploatacji w 2011 roku) wykonały już ponad 9000 lotów operacyjnych o łącznym czasie przekraczającym 36 tys. godzin. W tym czasie realizowały zadania uzupełniania paliwa w powietrzu (około 56 tys. ton paliwa), a także transportowały sprzęt i personel. Dzięki umowie fabrycznego wsparcia, KC-767A charakteryzują się wysokim wskaźnikiem gotowości operacyjnej.

Włochy zamówiły (komercyjnie) cztery samoloty KC-767A (bazujące na cywilnym modelu 767-200ER) w 2002 roku. Zakładano wówczas, że dostawy rozpoczną się w 2005 roku, jednak ostatecznie czynniki techniczne oraz biurokratyczne spowodowały, że cała czwórka trafiła do linii dopiero w 2011 roku. Od tego czasu są intensywnie wykorzystywane do działań na rzecz włoskich sił zbrojnych oraz jako wkład w siły NATO. Ze względu na rosnące potrzeby włoski rząd planuje zakupić dwa KC-46A Pegasus, które mają zostać zamówione poprzez procedurę FMS.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc