Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

38. amerykański pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Fot. US Army

21 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zatwierdzeniu przez administrację prezydenta Bidena kolejnego, (38.), pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Ma on wartość 375 mln USD, a sprzęt pochodzi z zasobów amerykańskich sił zbrojnych.

Zgodnie z upublicznioną informacją, w ramach nowego pakietu, Amerykanie dostarczą Ukraińcom amunicję artyleryjską kalibru 155 i 105 mm, pakiety artyleryjskich pocisków rakietowych przeznaczonych do wyrzutni HIMARS oraz MLRS, kierowane pociski przeciwpancerne TOW oraz FGM-148 Javelin, jednorazowe granatniki Saab AT4, kierowane laserowo pociski nieokreślonego typu (być może kolejne APKWS), materiały wybuchowe, mosty szturmowe wraz z nośnikami, opancerzone pojazdy ewakuacji medycznej, pojazdy logistyczne i transportowe, urządzenia termowizyjne, części zamienne i diagnostyczne.

W maju jest to już trzeci pakiet pomocy wojskowej, który został zatwierdzony i uruchomiony przez Stany Zjednoczone. Łącznie wartość amerykańskiego wsparcia osiągnął kwotę około 37 mld USD. Poza dostawami sprzętu mowa także o szkoleniach. M.in. w połowie maja ogłoszono, że na terytorium Republiki Federalnej Niemiec trafiło 31 czołgów M1 Abrams, które mają być wykorzystywane do szkolenia ukraińskiego personelu. Jak wskazuje Departament Obrony, proces ma rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Same czołgi przeznaczone dla Ukrainy przechodzą zabiegi przygotowawcze na terytorium Stanów Zjednoczonych i mają zostać dostarczone w III kwartale bieżącego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc