Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

15. Pułk Przeciwlotniczy wykonał pierwsze strzelanie rakietowe

Fot. 16. Dywizja Zmechanizowana

11 października 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana poinformowała, że na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce żołnierze 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi wykonali pierwsze strzelanie rakietowe wykorzystując przekazany w połowie września system „mała Narew”.

Przemieszczenie sprzętu, obejmujące przynajmniej jedną wyrzutnie, stację radiolokacyjną, pojazd transportowo-załadowczy, odbyło się pod koniec września drogami publicznymi. Jak wskazuje dostępny materiał fotograficzny, strzelanie zrealizowano po zmroku – jest to nowość, gdyż pierwsze strzelanie zestawu przeciwlotniczego iLauncher z pociskami MBDA CAMM, wykonane 22 czerwca przez żołnierzy 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa, odbyło się za dnia.

15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy to druga jednostka Wojska Polskiego, która została wyposażona w zestaw przeciwlotniczy „mała Narew” – zakup został zrealizowany w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w kwietniu 2022 roku. W jego ramach zamówiono dwie jednostki ogniowe, które wyposażono w pojazdy Jelcz zintegrowane z wyrzutniami iLanucher oraz pociskami MBDA CAMM. Dodatkowo polska strona dostarcza wozy transportowo-załadowcze, stacje radiolokacyjne Soła-M oraz mobilne stanowiska kierowania ogniem Zenit-M.

Kolejne dostawy zestawów przeciwlotniczych Narew, które zamówiono podczas XXXI MSPO w Kielcach, mają mieć miejsce od 2027 roku. Obejmują one m.in. 138 wyrzutni iLauncher oraz ponad tysiąc pocisków kierowanych MBDA CAMM-ER (w ramach umowy zawarto transfer technologiczny zapewniający możliwość produkcji pocisków w Polsce).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc