Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

100 tys. godzin nalotu AW159 Wildcat

Fot. US Navy

7 czerwca koncern Leonardo poinformował, że globalna flota wielozadaniowych śmigłowców AW159 Wildcat przekroczyła granicę 100 tys. godzin spędzonych w powietrzu.

Powyższy wynik to zasługa 72 egzemplarzy, które są eksploatowane przez brytyjskie siły zbrojne (34 w armii oraz 28 w Royal Navy), a także dwóch użytkowników eksportowych – Republiki Korei (8) oraz Filipin (2) – którzy wykorzystują śmigłowce w charakterze wielozadaniowych maszyn pokładowych. Obecnie producent jedno zamówienie eksportowe, które złożyło nieujawnione państwo znajdujące się w północnej Afryce. Poza tym producent nadal prowadzi działania marketingowe, które mogą zaowocować kolejnymi zamówieniami – m.in. konstrukcja może być jedną z głównych rozpatrywanych w planowanym programie Kondor, którego celem jest zakup od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Produkowane przez Leonardo śmigłowce AW159 zostały zaprojektowane na potrzeby brytyjskich sił zbrojnych, które potrzebowały wielozadaniowych wiropłatów, które mogłyby zastąpić dotychczas eksploatowane Westland Lynx.

Podobnie jak poprzednik, może być wykorzystywany do zadań patrolowo-rozpoznawczych, lokalizowania i zwalczania okrętów podwodnych, a także zwalczania celów nawodnych oraz naziemnych. Ważnym elementem jest także możliwość współpracy z bezzałogowymi aparatami latającymi, co powoduje, że AW159 Wildcat może stanowić platformę dowodzenia dla innych obiektów latających.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc