Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zwodowano atomowy okręt podwodny dla US Navy

W Newport News zwodowano 21. atomowy okręt podwodny typu Virginia. Fot. HII

3 marca w stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News w Wirginii, zwodowano do rzeki James wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym przeznaczony dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Przyszły USS Montana (SSN 794), to 21. jednostka typu Virginia

US Navy zamówiła Montanę 24 kwietnia 2014 r. w korporacji Huntington Ingalls Industries (HII, właściciel Newport News Shipbuilding), rok później rozpoczęto jej budowę. Stępkę okrętu położono 16 maja 2018 r. 12 września 2020 r. dokonano chrztu, a w październiku jednostkę przesunięto z hali na dok, gdzie dokończono przygotowania do wodowania. Miała ona być przekazana odbiorcy w ubiegłym roku, ale pandemia COVID-19 wpłynęła na opóźnienie. Obecnie planowane jest dokończenie wyposażania, wykonanie prób na uwięzi, potem morskich i certyfikacji załogi PCU Montana (Pre-commissioning unit, określenie okrętu przed przejęciem do służby) do końca tego roku. W chwili wodowania jednostka była gotowa w 92%.

PCU Montana to trzeci okręt podserii Virginia Block IV, a jednocześnie dziesiąty tego typu zbudowany w Newport News Shipbuilding. Koszt 10 zamówionych Virginii Block IV wyniesie 17,6 mld USD. Głównym kontrahentem jest spółka General Dynamics i jej stocznia Electric Boat Co. w Groton w stanie Connecticut, zaś HHI występuje w roli podwykonawcy. Zasadniczą zmianą w stosunku do serii Block III były zmiany konstrukcyjne, które wpłynęła na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z okrętów Block IV o jeden okres.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Zwodowano atomowy okręt podwodny dla US Navy”

  1. Powoli okręty typu Los Angeles są zastępowane przez Virginie, szczególnie ciekawie brzmi pomysł zastosowania broni laserowej i hipersjonicznej na atomowych okrętach podwodnych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc