Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Żołnierze WOT w ćwiczeniu Ridge Runner

W ćwiczeniu Ridge Runner w Appalachach żołnierze WOT trenowali z Siłami Specjalnymi państw NATO. Fot. DWOT

Już po raz kolejny żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. „Ridge Runner”. Prawie dwutygodniowe ćwiczenie zgromadziło ponad 420 członków amerykańskiej armii, sojuszników i partnerów z 16 różnych krajów oraz obserwatorów z Europy, Azji i Australii.

- Ćwiczenie „Ridge Runner” jest organizowane przez Siły Specjalne USA. Sposób zaprojektowania ćwiczenia ma na celu stworzenie specyficznego i realnie funkcjonującego środowiska operacyjnego, oddającego uwarunkowania współczesnych wielodomenowych konfliktów hybrydowych i asymetrycznych. Podczas dwutygodniowego okresu, w ciężkich warunkach terenowych, na obszarze całego stanu West Virginia żołnierze WOT wraz z sojusznikami z USA i innych państw doskonalili umiejętności prowadzenia działań taktycznych w specyficznym środowisku. Celem udziału żołnierzy WOT w ćwiczeniu było rozwijanie współpracy oraz wypracowywanie wspólnych technik i procedur na wypadek prowadzenia działań w ramach konfliktu hybrydowego – powiedział ppłk Leszek Giergielewicz dowódca pododdziału ćwiczącego.

Fot. DWOT

W ćwiczenie „Rigde Runner” zaangażowana jest cała społeczność lokalna, która aktywnie w nim uczestniczy. Takie sformatowanie ćwiczenia daje możliwość stworzenia alternatywnej rzeczywistości zbliżonej do realiów współczesnego konfliktu zbrojnego. Dla potrzeb ćwiczenia Stan Virginii Zachodniej podzielono na część północną i południową w ramach dwóch symulowanych narodów. Ćwiczący spotykali się z urzędnikami samorządowymi, organami ścigania, personelem służb ratowniczych oraz monitorowali symulowane sytuacje rozwijające się w każdym kraju. Podsumowaniem tej części było zastosowanie procedur i działań, które przeprowadzaliby podczas rzeczywistych działań.

- Połączenie wysiłków wszystkich ćwiczących pododdziałów doprowadziło do przeciwdziałania symulowanej inwazji wrogich sił z sąsiednich krajów. Wysiłki wszystkich zaangażowanych w planowanie i aktywną realizację zadań w ramach ćwiczenia były ogromne, a wyciągnięte wnioski wpłyną na doskonalenie taktyki i techniki oraz procedur, jak również na interoperacyjność, która jest kluczowa w dobie konfliktów wielodomenowych – powiedział major Michael Susick, dyrektor Ridge Runner – żołnierz Sił Specjalnych USA.

Fot. DWOT

Wspólne szkolenie z żołnierzami Gwardii Narodowej i sił specjalnych USA to dla Terytorialsów doskonała okazja do nabycia doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia. Prowadzenie ćwiczeń z gwardzistami, byłymi i aktywnymi żołnierzami sił specjalnych USA, pozwalają na zapoznanie się ze sposobami działania oraz analizę przyjętych u naszych sojuszników rozwiązań organizacyjnych i szkoleniowych. Terytorialsi podczas szkolenia w West Virginia korzystają z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają największe doświadczenie w prowadzeniu działań nieregularnych.

***

Program „Ridge Runner” organizowany jest dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i operacyjnych państw NATO. Ćwiczenie obejmuje zdobywanie doświadczeń w prowadzeniu działań asymetrycznych. Żołnierze WOT w ćwiczeniu „Ridge Runner” biorą udział m.in. dzięki bliskiej współpracy z wojskami specjalnymi USA oraz Gwardią Narodową Stanu West Virginia.

Autor: mjr Witold Sura, Rzecznik Prasowy DWOT

Źródło: informacja prasowa DWOT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc