Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ZM Tarnów S.A. dostarcza karabiny UKM-2000P

Fot. ZM Tarnów S.A.

1 grudnia Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. poinformowały, że 30 listopada dostarczyły do Wojska Polskiego partię uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000P. Jest to wynik umowy, która została zawarta z Agencją Uzbrojenia w czerwcu bieżącego roku.

Jak wskazuje producent, dostawa objęła 215 sztuk UKM-2000P. Kolejne egzemplarze trafią do użytkownika w przyszłym roku. Zgodnie z dostępnymi informacjami, z czerwca bieżącego roku, ZM Tarnów S.A. mają dostarczyć (w latach 2023-24) kilkaset kompletów UKM-2000P, które będą kosztować Skarb Państwa około 55 mln PLN brutto.

Rodzina uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000 jest kupowana sukcesywnie od 2007 roku. Producent realizuje proces modernizacji broni – wersja UKM-2000P została opracowana w latach 2013-15. W ramach modyfikacji zastosowano prawie 70% nowych części i podzespołów (zgodnie z wymaganiami użytkownika). Co należy podkreślić, poza potrzebami Wojska Polska ZM Tarnów dostarcza także do innych służb w Polsce, a także na eksport. Zasilany jest amunicją 7,62x51 mm NATO, w magazynkach po 100 lub 200 sztuk, w zależności od ich rozmiaru. Umożliwia rażenie celów na dystansie do 1500 metrów przy szybkostrzelności od 700 do 900 strz./min.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “ZM Tarnów S.A. dostarcza karabiny UKM-2000P”

  1. W 2021roku ZM TARNÓW zaprezentowały zmodernizowany UKM-2000P czyli wersja 2000PE. Można było zastosować aneks do umowy i zamówić nowe wersje ale MON nie lubi ergonomii i nowości, jak w przypadku granatów dymnych dla pojazdów wojskowych. Zamawiane są stare wersje opracowane w latach 80tych ubiegłego stulecia.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc