Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zielone światło odnośnie przyszłości MH-60T Jayhawk

23 marca Departament Bezpieczeństwa Państwa zaaprobował plan wydłużenia eksploatacji floty śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Sikorsky MH-60T Jayhawk, które są eksploatowane przez US Coast Guard.

Celem projektu jest utrzymanie 42 śmigłowców w linii do połowy lat 30. bieżącego wieku, kiedy według planów, mają zostać zastąpione przez nową konstrukcję wybraną w ramach programu FUture Vertical Lift. Biorąc pod uwagę fakt, że większość MH-60T przeszła już jeden proces wydłużenia eksploatacji, obecnie USCG rozważa dwie opcje związane z pracami. Pierwsza z nich zakłada gruntowne przeglądy strukturalne posiadanych wiropłatów, które mają pozwolić na wydłużenie resursów technicznych o 10 tys. godzin. Drugą opcją jest wymiana posiadanych maszyn na używane SH-60F/HH-60H Seahawk pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Navy – maszyny, w liczbie 47 sztuk, są składowane w AMARC. Charakteryzują się niskim zużyciem, ze względu na szybkie wycofanie z linii i zastąpienie przez wielozadaniowe MH-60R/S Seahawk – w ten sposób kilka lat temu przebudowano trzy SH-60F, dzięki uzupełniono stany etatowe. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że spośród 47 sztuk tuzin SH-60F trafi (poprzez program EDA) do Hiszpanii oraz Izraela.

W chwili obecnej MH-60T Jayhawk należące do USCG pełnią różnorodne zadania w oparciu o osiem baz na terenie kraju. Poza misjami poszukiwawczo-ratowniczymi wspierają służby porządku publicznego w walce z narkobiznesem czy działania humanitarne.

(ŁP) Foto: USCG
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc