Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zakończenie testów ogniowych armaty Challengera 3

Cr1 Spółka RBSL poinformowała o pomyślnym zakończeniu testów 120 mm armaty L55A1CR3, która trafić ma do wieży prototypu modernizowanego do standardu Challenger 3 czołgu Challenger 2. Fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Podczas odbywającego się w Londynie salonu Defence and Security Equipment International (DSEI) 2023 (12-15 września) spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) poinformowała o zakończeniu prób nowej armaty czołgu Challenger 3.

Armata zaprojektowana i wyprodukowana przez oddział Rheinmetall Waffe Munition GmbH grupy przemysłowej Rheinmetall AG jest odmianą działa zastosowanego w Leopardzie 2A7 i nowszych wersjach niemieckiego czołgu, a w brytyjskiej konfiguracji nosi oznaczenie L55A1CR3. Testy przeprowadzono jeszcze w kwietniu i wypadły one pomyślnie. Zaakceptowanie ich wyników przez British Army umożliwiło rozpoczęcie integracji 120 mm armaty z nową (tzw. cyfrową) wieżą czołgową, która stanowi główny element modernizacji czołgu Challenger 2 do standardu Challenger 3. Nie podano, czym konkretnie różni się modyfikacja L55A1CR3 armaty Rheinmetall 120 mm L55A1 od wariantu bazowego. Nowa armata zastępuje starą L30A1 tego samego kalibru, lecz o bruzdowanym przewodzie lufy.

Jest to kolejny element pakietu modernizacyjnego, który dzięki ukończeniu jego budowy i zakończeniu testów mógł trafić do zakładu RBSL w Telford, gdzie powstaje pierwszy prototyp Challengera 3 (P1). W sierpniu dotarł tam korpus wieży (określany mianem cytadeli), dostarczony przez Pearson Engineering (firma z Wielkiej Brytanii, stanowiąca własność izraelskiej spółki Rafael ADS), z kolei na początku września Rafael ADS zakończył drugą fazę procesu integracji aktywnego systemu ochrony pojazdu Trophy HV z systemami Challengera 3. Postępy programu wskazują, że uda się dotrzymać terminu dostawy pierwszych czołgów do British Army w 2027 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc