Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WSK PZL-Świdnik S.A. z umową na dostawy części do śmigłowców Wojska Polskiego

Fot. Łukasz Pacholski

28 marca Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej poinformował o podpisaniu umowy z WSK PZL-Świdnik S.A. w sprawie dostaw technicznych środków materiałowych do śmigłowców eksploatowanych w strukturach Wojska Polskiego.

Powyższa umowa, o wartości całkowitej 3,7 mln PLN bez VAT, została zawarta 13 marca i była wynikiem zastosowania procedury bezpośrednich negocjacji z wykonawcą. Jest to związane z faktem mówiącym, że WSK PZL-Świdnik S.A. jest właścicielem praw intelektualnych i jedynym właścicielem dokumentacji technicznej naprawy śmigłowców rodziny W-3 i W-3A Sokół oraz SW-4 Puszczyk. Dodatkowo dysponuje niezbędnymi kompetencjami oraz zdolnościami technicznymi do realizacji zamówienia.

Szczegóły zamówienia pozostają niejawne, natomiast uzasadnienie zamawiającego jasno wskazuje typy wiropłatów do których trafią części. W przypadku SW-4 Puszczyk, w linii znajdują się 22 egzemplarze tego typu, które są wykorzystywane do szkolenia pilotów śmigłowców w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego. Najprawdopodobniej w najbliższych latach dojdzie do ich zastąpienia przez nową generację wiropłatów. Z kolei W-3 Sokół to, obecnie, najpopularniejszy typ śmigłowców w strukturach Wojska Polskiego – ich liczba oscyluje w granicach 70 sztuk. Część z nich, w ostatnich latach, przeszła modernizację, jednak los pozostałych pozostaje nieznany. Należy pamiętać, że proces wycofywania najstarszych (dostarczonych pod koniec lat 80. XX wieku) może rozpocząć się po 2030 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc