Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic GRANICE 2019

25 i 26 września Targi Lublin S.A. i jej udziałowiec Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. zorganizowały Wschodnią Konferencję i Targi Ochrony Granic GRANICE 2019, trzecią z kolei.

Format imprezy łączy prelekcje i panele dyskusyjne z częścią wystawienniczą oraz pokazami, także dynamicznymi sprzętu i technik działania różnych służb państwowych. Cechą charakterystyczną GRANIC jest szeroki udział przedstawicieli różnych państwowych służb i urzędów, m.in.: Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej (wiodący partner merytoryczny tegorocznej imprezy) w tym Służby Celno-Skarbowej i poszczególnych Izb Administracji Skarbowej, Policji (różne jednostki i służby), Służby Więziennej, Służby Ochrony Kolei, Służby Ochrony Lotniska Portu Lotniczego Lublin, a także Wojsk Obrony Terytorialnej (dokładnie 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej). Listę prelegentów uzupełniają pracownicy naukowi uczelni wyższych oraz goście zagraniczni ( w tym roku był to Szef Komisji Obrony Parlamentu Kneset dr Ephraim Sneh, b. wiceminister obrony, który przedstawił sposoby i ośrodki ochrony i nadzoru granic Izraela).

Tegoroczne GRANICE otworzyły wystąpienia Sekretarza Stanu w MSWiA Sylwestra Tułajewa i Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.

W GRANICACH biorą udziały firmy, które oferują wyroby lub usługi z szeroko pojętej branży bezpieczeństwa publicznego, oferujące sprzęt, wyposażenie, szkolenia. Przedstawiamy kilka wybranych.

Zeszuta Sp. z o.o. wystawia pojazd obserwacyjny na bazie samochodu Mercedes Vito. Przedstawiciele Zeszuty podkreślali, że auto w takiej konfiguracji mogą przygotować na bazie dowolnego modelu dowolnego producenta. Jednak spółka Zeszuta jako autoryzowany dealer Mercedes-Benz oraz VanPartner by Mercedes poleca samochody tej właśnie niemieckiej marki. Jest to o tyle istotne, że wszelkie zmiany konstrukcyjne wprowadzane przez spółkę Zeszuta mają autoryzację Mercedesa, a do tego dochodzi profesjonalny serwis auta zapewniany przez Zeszutę.

Mercedes Vito pokazywany na GRANICACH 2019 sensory i wyposażenie ma umieszczone na dachu. Jest to zdalnie sterowana głowica optoelektroniczna do obserwacji, zawierająca kamerę termowizyjną i dzienną oraz BSP pracujący na uwięzi, dostarczane przez partnerów Zeszuty. System zasilania wykorzystuje akumulatory Li-Ion i mały agregat prądotwórczy, montowany na stałe lub wynośny, w zależności od potrzeb zamawiającego. Zasilanie gwarantuje 8÷16 h ciągłej pracy. Tak skonfigurowany pojazd odpowiada na zapotrzebowanie KAS i SG.

SOK prezentuje pojazd obserwacyjny na bazie Mercedesa Sprintera, który systemy obserwacyjne ma montowane na rozwijanym maszcie. Pojazd także dostarczyła spółka Zeszuta.

Grupa WB, w tym spółka MindMade, prezentuje swoją znaną Platformę Komunikacji Integracji PIK z nowymi funkcjami, jak również systemy ochrony perymetrycznej (obszaru i obiektów) AMSTA/CIS łączący różne techniki detekcji. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez Grupę WB jest system rozpoznawania tablic rejestracyjnych (symultanicznie 32 pojazdy na sześciu pasach). A jeszcze ciekawszym systemy ochrony przed atakami hakerskimi w sieci GSM. System pasywnie wykrywa próby tworzenia fałszywych stacji bazowych (BTS; te fałszywe mogą być mobilne, zabudowane w furgonetce, zaparkowane w pobliżu „atakowanych” obiektów) i „podsłuchiwania” komórek, czy „podłączania się” pod publiczne sieci WiFi, chwilowo tworząc fałszywe publiczne sieci WiFi. W ten sposób można błyskawicznie zainstalować program szpiegujący na dowolnym smartfonie.

Swoje smartfony można chronić także w delegacji, Grupa WB pokazuje zestaw podróżny do przewozu jako bagaż podręczny.

Nie zabrakło też bodaj najbardziej znanego wyrobu Grupy WB, czyli BSP FlyEye. Na zdjęciu zestaw Nadbużańskiego Oddziału SG. Swój zestaw prezentuje też 2. LBOT.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wystawia w tym roku na GRANICACH broń strzelecką FB Łucznik – Radom S.A. i ZM Tarnów S.A., jak również wyposażenie i oporządzenie spółki MASKPOL. Nie zabrakło też gogli i celowników PCO S.A. Swoją ofertę, także do ochrony morskiej infrastruktury wrażliwej pokazał OBR CTM S.A.

Broń strzelecką Łucznika i ZMT (w tym 60 mm moździerze LM-60D) można także obejrzeć na stoiskach WOT i SG.

Spółka SpyShop prezentuje wyroby ciekawe z punktu widzenia służb lub biznesu. W tym ręczny spektrometr Ramana Cora 100 do identyfikacji próbek (płyn, proszek) materiałów niebezpiecznych, narkotyków, materiałów wybuchowych i bojowych środków chemicznych lub surowców przemysłowych. Poza tym przesiewowy skaner listów na okoliczność materiałów wybuchowych i zapalników, wykrywacze i zakłócacze podsłuchów, nowoczesne kamery (dzienne i LLTV) czy system tzw. bezpiecznego papieru (papier i specjalne drukarki), który uniemożliwia nieuprawnione wynoszenie dokumentów z budynków.

UMO Sp. z o.o. wystawia w Lublinie m.in. broń palną Beretta Defense Technologies (BDT): 9 mm pistolety Beretta APX (kupione m.in. przez IAS), 5,56 mm kbk Beretta ARX A1 (kupione przez Straż Więzienną) wraz z celownikami szwedzkiej spółki Aimpoint.

Na stoisku UMO Sp. z o.o. można zobaczyć też samopowtarzalny kbk Haenel CR 223 na amunicję .233 Rem., czyli AR-15 z „górnej półki” niemieckiej spółki C.G. Haenel GmbH.

UMO ma też w ofercie samoczynno-samopowtarzalną, stricte wojskową wersję tego kbk, czyli Haenel MK 556 na amunicję 5,56×45 mm.

Swoją ofertę wystawia też IBCOL Polska Sp. z o.o., przedstawiciel handlowy celowników optycznych Leupold, broni palnej Colt Canada czy celowników optoelektronicznych brytyjskiej firmy Qioptiq.

Na GRANICACH 2019 IBCOL pokazuje m.in. celownik/przystawkę do celownika optycznego Qioptiq SAKER, łączący obraz noktowizyjny z termowizyjnym (trzy tryby pracy: pełny obraz termalny, tryb mieszany i tryb noktowizyjny z termalnym zaznaczeniem konturów celu), a także niechłodzony celownik/przystawkę termowizyjną DRAGON-C.

Nie zabrakło też stoiska spółki Etronika i jej urządzeń optoelektronicznych.

Spółka InPhoTech prezentuje własny system FOPTEC, czyli światłowodowy system rozłożonego pomiaru drgań, który umożliwia monitorowanie granic (państwowych, terenu, obiektu, parceli) w trybie ciągłym przez całą dobę w każdych warunkach pogodowych z dokładnością do 5 m na odcinku do 120 km. InPhoTech oferuje też Secoore Fibre, czyli światłowód odporny na podsłuch (fizyczne podpięcie do linii), który uniemożliwia podsłuch sygnału, monitoruje próby ingerencji w światłowód i umożliwia maskowanie sygnału.

W GRANICACH uczestniczy też Leonardo Polska/PZL-Świdnik S.A.

Na stoisku krakowskiej spółki Raytech można zobaczyć m.in. detektor materiałów wybuchowych M-ION (na pierwszym planie) wykorzystujący technologię FAIMS (Field Asymmetric Ion Mobility Spectrometry). Wersja prezentowana na GRANICACH 2019 to wersja do instalacji na robotach saperskich i jest od tego roku dostarczana PIAP-owi do jego robotów.

Gdyńska Integra B.R.O.P. Sp z o.o. wystawia m.in. systemy rentgenowskie, jak MailScan2 (na zdjęciu) czy przenośne serii ThreatScan.

Grupa Realizacyjna KAS pokazała też, co grozi za karuzele VAT-owskie, miganie się od split payment czy niewydawanie paragonów, że o przemycie cigaretów zza Buga nie wspominając.

(Tekst i zdjęcia AMM)

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc