Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wpływ GDELS-SBS na hiszpańską gospodarkę

Realizacja programu kołowego wozu bojowego VCR 8×8 i gąsienicowego transportera wielozadaniowego VAC ma przynieść liczne korzyści asturyjskiej gospodarce. Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii

6 października, podczas konferencji w Trubii, spółka General Dynamics European Land Systems-Santa Bárbara Sistemas (GDELS-SBS) poinformowała o planowanych inwestycjach i wpływie produkcji zbrojeniowej na lokalną gospodarkę itd.

Zgodnie z przekazywanymi informacjami, fabryka GDELS-SBS w Trubii w latach 2023‒2027 wygeneruje wpływ gospodarczy rzędu niemal 1,392 mld EUR. Oznacza to, że tylko dla Księstwa Asturii sam zakład w Trubii zapewni co roku ok. 1,34% PKB regionu. Zapewni to przede wszystkim produkcja kołowych wozów bojowych VCR Dragón i gąsienicowych transporterów opancerzonych VAC (opracowywanych na podstawie bwp ASCOD). Pierwszy kontrakt ma wartość 2,1 mld EUR, z czego GDELS-SBS otrzyma 886,9 mln EUR. Dotyczy on produkcji 348 pojazdów, ale z czasem ma ich być ponad 1000. Kontrakt na produkcję pojazdów VAC ma wartość ponad 1,953 mld EUR, z czego ok. połowa trafi do GDELS-SBS, co pozwoli na wyprodukowanie 394 pojazdów tylko w pierwszym etapie. Należy dodać, że część środków przekazywana do Santa Bárbara Sistemas trafi dalej do poddostawców. Realizacja wspomnianych kontraktów pozwoli na średni wzrost dochodów asturyjskich poddostawców spółki o 21% w omawianym okresie, przy czym środki przekazane w ramach kontraktów VCR i VAC będą odpowiadać za utrzymanie co czwartego miejsca pracy w tych firmach. Sam wzrost zatrudnienia również nastąpi, konkretnie powstanie 386 nowych miejsc pracy. Nowoczesne wyposażenie zakładów nie oznacza braku inwestycji ‒ te wyniosą łącznie 12,2 mln EUR, z czego 70% dotyczyć będzie rozbudowy mocy produkcyjnych. Niewielkie inwestycje są możliwe dzięki stałej modernizacji zakładów i szkoleniu pracowników, na co w ciągu ostatnich kilku lat wydano ponad 30 mln EUR. Co ważne, GDELS-SBS i poddostawcy podkreślają swoją dbałość o środowisko. Do 2027 r. dwie trzecie z bezpośrednich kooperantów GDELS-SBS ma zrealizować projekt (lub projekty) związany z polityką zrównoważonego rozwoju, ochroną środowiska itd.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc