Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wodowanie USS Tripoli

1 maja w stoczni koncernu Huntington Ingalls Industries w Pascagoula odbyła się uroczystość wodowania okrętu desantowego USS Tripoli (LHA-7), drugiej jednostki typu America budowanej dla US Navy.

Okręt wodowano poprzez zatopienie doku pływającego. Według planu, jeszcze w bieżącym roku ma odbyć się jego chrzest, a przekazanie flocie zaplanowano na drugą połowę 2018 roku. Jego budowę oficjalnie rozpoczęto 20 czerwca 2014 roku. Jak już wspomniano, jest to drugi przedstawiciel typu America, jednocześnie będzie to ostatni okręt wersji Flight 0 charakteryzującej się rozbudowaną przestrzenią hangaru oraz magazynów paliwa i amunicji dla grupy lotniczej. Od kolejnego okrętu, przyszłego USS Bougainville (LHA-8), dojdzie do modyfikacji projektu do wersji Flight 1 – główną różnicą ma być powrót do koncepcji umieszczenia wewnątrz kadłuba doku dla środków amfibijnych oraz garaży dla pojazdów transportowanych drogą morską.

Okręty desantowe typu America mają stanowić jeden z filarów sił ekspedycyjnych US Navy w bieżącym roku. Pierwsze z nich uzupełniają lukę sprzętową, która pojawiła się po wycofaniu jednostek typu Tarawa i obok ósemki typu Wasp są największymi desantowcami w szeregach floty. Od samego początku były projektowane do wykorzystania najnowszych nabytków lotnictwa US Marines – wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II oraz transportowych MV-22B Osprey, a także ciężkich śmigłowców transportowych CH-53K King Stallion.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc