Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoska rotacja w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego

Fot. Łukasz Pacholski

13 lutego w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądowały wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter. Maszyny mają zastąpić obecnie stacjonujący kontyngent, który obejmuje cztery egzemplarze Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Jak wskazuje komunikat Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, samoloty mają brać udział w sojuszniczej misji Baltic Air Policing. Włosi wspierają w niej kontyngenty z innych państw, które są rozlokowane na Litwie oraz w Estonii. Będzie to kolejna tura operacyjna włoskich Eurofighterów w Malborku. W drugiej połowie 2022 roku Task Force Whtie Eagle zrealizował ponad 500 godzin nalotu, w tym 23 alarmowe starty w celu zamanifestowania obecności w strefie odpowiedzialności.

Przebazowanie Eurofighterów oznacza jednocześnie, że wkrótce do swoich baz macierzystych (6. oraz 32. Skrzydła) powróci personel oraz sprzęt z obecnej rotacji, która obejmuje cztery egzemplarze F-35A Lightning II. Jak podkreślają Włosi, misja samolotów 5. generacji w Polsce okazała się dużym sukcesem. Odnotowano wysoki wskaźnik gotowości operacyjnej, pomimo niesprzyjających warunków naturalnych (silne mrozy przez kilkanaście dni).

Nie można wykluczyć, że obecność samolotów Eurofighter, ponownie, zostanie wykorzystana przez Włochów oraz stronę polską do promowania opcji zakupu maszyn tego typu w ramach projektu wzmocnienia potencjału Sił Powietrznych i doprowadzeniu liczby eskadr odrzutowych samolotów bojowych do dziesięciu sztuk. Od dłuższego czasu Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje bowiem chęć zamówienia 32 myśliwców przewagi powietrznej, które miałyby współpracować m.in. z F-35A Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc