Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Węgierskie Lynxy otrzymają system aktywnej ochrony StrikeShield

Węgierskie bojowe wozy piechoty Lynx KF41 zostaną wyposażone w aktywny system ochrony pojazdu Rheinmetall StrikeShield. Na zdjęciu czołg Leopard 2 podczas prób poligonowych tego systemu. Fot. Rheinmetall.

13 maja komisarz rządu  ds. rozwoju obronności Gáspár Maróth poinformował, że Węgry zamierzają zakupić do bojowych wozów piechoty Lynx KF41 (patrz WiT 9/2020) aktywne systemy obrony StrikeShield produkcji Rheinmetall AG.

Według Marótha, instalacja modułów StrikeShield znacząco poprawi bezpieczeństwo załogi wozu i żołnierzy desantu, dzięki zdolności do zwalczania pocisków przeciwpancernych nieprzyjaciela. Ma to być kluczem do zachowania zdolności bojowych wozu nawet pod intensywnym ostrzałem. Zdaniem węgierskiego urzędnika, Lynxy i ich załogi będą zbyt cenne, by oszczędzać na ich ochronie. Rzeczywiście trudno mówić tu o oszczędności ‒ 218 kompletów osłon StrikeShield ma kosztować węgierskiego podatnika ponad 140 mln EUR wobec całkowitej wartości zamówienia na Lynxy przekraczającej 2 mld EUR.

StrikeShield to aktywny system ochrony pojazdu o rozproszonej architekturze, opracowany przez Rheinmetall Protection Systems GmbH. Jest to specyficzna konstrukcja, łączące w jednym samodzielnym module rozwiązania aktywne i pasywne. Osłony pasywne stanowią równocześnie obudowę modułu, wewnątrz której ukryte są elementy układu ochrony aktywnej. Zewnętrzna obudowa chroni wnętrze przed odłamkami pocisków i ostrzałem z broni strzeleckiej. Detekcja zagrożenia odbywa się za pomocą czujników: radiolokacyjnego (monitoruje otoczenie pojazdu i odpowiada za wstępne wykrycie zagrożenia) i optoelektronicznego (jego rolą jest dokładne namierzenie zagrożenia i przekazanie danych do systemu kierowania ogniem). Następnie pocisk niszczony jest przez efektor. System jest skuteczny przeciwko rakietowej broni przeciwpancernej (granatniki, ppk). Część elementów StrikeShield dzieli z innym aktywnym systemem ochrony Rheinmetalla, Active Defence System (ADS).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Węgierskie Lynxy otrzymają system aktywnej ochrony StrikeShield”

  1. Czołgi Rosomaki i Borsuki trzeba wyposażyć w ASO skala jest tak wielka że najlepiej opracować samemu, albo licencja z pełną polonizacją.
    Potrzebujemy paru tysięcy nie 13 sztuk jak ościenne mocarstwa😁

  2. Właśnie ciekawostką jest że u nas prowadzono zaawansowane prace nad polskim własnym ASOP w kooperacji m.in z przemysłem ukraińskim i decydenci dziwnym trafem zatrzymali te pracę a moglibyśmy mieć własny suwerenny system aktywnej obrony plus obecne pasywne systemy razem połączone w jeden zestaw przy lepszej cenie niż zachodnie odpowiedniki. Z tego co wiem wstępne próby poligonowe były obiecujące i należy jak najszybciej wznowić prace nad polskim systemem aktywnej obrony pojazdów, który tak bardzo jest potrzebny arniki

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc