Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

VIS 100 trafił do zasobów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Pistolety VIS 100. Fot.: FB Radom.

2 marca dr Wojciech Arndt – Prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. przekazał na ręce Pawła Żurkowskiego - dyrektora Muzeum Wojska Polskiego pistolet samopowtarzalny VIS 100, który wzbogacił zbiory muzeum. To powrót do pięknej tradycji przekazywania produkowanych w radomskim zakładzie karabinów i pistoletów, by stały się częścią historii oręża polskiego.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otrzymało pistolet VIS 100, stworzony przez naszą rodzimą Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom. Pistolet ten będzie częścią wystawy, ukazującej postęp, jaki dokonał się w polskim przemyśle zbrojeniowym. Cieszymy się, że pierwszy eksponat tej wystawy trafił do nas właśnie z zakładu zbrojeniowego tak mocno związanego historią wyzwoleńczej Polski, który już przed II wojną światową produkował legendarnego Visa wz. 35. – mówi Paweł Żurkowski, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. Fot.: FB Radom.

VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu Tytan, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy 1 lipca 2014 r. podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. W 2018 r., w związku z podpisaniem umowy na dostawy tego pistoletu do Sił Zbrojnych RP, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o nadaniu mu nazwy VIS 100. Nawiązuje ona do naszego słynnego, historycznego Vis wz. 35 oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Dziś powracamy do pięknej tradycji przekazywania do Muzeum Wojska Polskiego produktów tworzonych przez Fabrykę Broni w Radomiu, tak by stawały się częścią historii naszego kraju. Jesteśmy dumni, że stworzony w Radomiu pistolet będzie od dziś w zasobach muzeum. Czas przekazania broni nie jest przypadkowy - dokładnie 90 lat temu –28 lutego 1932 r. podjęto decyzję o przyjęciu legendarnego Vis wz. 35 do uzbrojenia Wojska Polskiego. Broni, produkowanej także w Fabryce Broni w Radomiu, z której korzystali nasi żołnierze w trakcie II wojny światowej, a później Żołnierze Niezłomni. Tej przedwojennej broni  VIS 100 zawdzięcza swoją nazwę i jest jego godnym następcą  – mówi dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Pistolety VIS 100. Fot.: FB Radom.

VIS 100 to w 100% polski automatyczny pistolet samopowtarzalny, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Broń charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do dłoni użytkownika.

Szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Szyna NATO Rail, zgodna ze standardem STANAG 4694, przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker).

Do sprzedaży na rodzimym rynku trafiła też cywilna wersja pistoletu - VIS 100 M1. Odbiorcami pistoletów są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe. Broń znalazła także uznanie kolekcjonerów broni palnej. Ta jednostka broni jest wyjątkowa, ponieważ to pierwszy od lat 90.XX w. polski pistolet w pełni opracowany konstrukcyjnie i technologicznie oraz wykonany na terenie Polski.

Źródło: Fabryka Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc