Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Vipery dla Bahrajnu

15 listopada dowódca Sił Powietrznych Bahrajnu poinformował o podpisaniu międzyrządowego porozumienia w sprawie zakupu przez emirat partii śmigłowców szturmowych Bell AH-1Z Viper, które pozwolą na unowocześnienie parku sprzętowego.

Bahrajn, od wielu miesięcy, był stawiany jako jeden z potencjalnych klientów eksportowych na AH-1Z Viper. W kwietniu 2018 roku zgodę na sprzedaż dwunastu egzemplarzy poprzez procedurę FMS wydał Departament Stanu – cały pakiet, obejmujący także części zamienne, szkolenie oraz niewielki zestaw uzbrojenia, wyceniono na maksymalną kwotę 912 mln dolarów. Biorąc pod uwagę liczbę, a także ostatnie zawirowania związane z embargiem na dostawy AH-1Z Viper do Pakistanu część komentatorów sugeruje, że w partii zamówionej dla Bahrajnu znajdą się trzy egzemplarze zmontowane właśnie dla Pakistańczyków.

W chwili obecnej siły zbrojne Bahrajnu eksploatują śmigłowce rodziny AH-1 Cobra od 1994 roku. Początkowo kupiono czternaście AH-1E/P (osiem AH-1E oraz sześć TAH-1P) pochodzących z nadwyżek sprzętowych US Army, a w 1997 roku dokupiono szesnaście AH-1E. Według dostępnych źródeł wszystkie znajdowały się w eksploatacji przynajmniej do końca 2017 roku.

Sukces w Bahrajnie może otworzyć drogę do kolejnych zleceń eksportowych. Obecnie Bell promuje AH-1Z Viper m.in. w Australii, Republice Korei, Japonii, Rumunii oraz Polsce.

(ŁP) Foto: USMC
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc