Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USS Carney zwalcza cele powietrzne w rejonie Jemenu

Fot. US Navy

3 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że kolejny raz niszczyciel USS Carney (DDG 64), zwalczał cele powietrzne operujące nad morskimi szlakami komunikacyjnymi w pobliżu wybrzeża Jemenu opanowanego przez rebeliantów Huti.


Około 09:15 czasu lokalnego systemy radiolokacyjne niszczyciela (operującego na wodach Morza Czerwonego) wykryły pocisk balistyczny, który spadł w pobliżu masowca Unity Explorer. Powyższy incydent nie doprowadził do ofiar wśród załogi jednostki. Trzy godziny później, operując na wodach międzynarodowych, USS Carney zestrzelił bezzałogowy aparat latający, który przyleciał z terenu znajdującego się pod kontrolą Huti – zamiary maszyny nie były znane, a kurs wskazywał na chęć przelotu w pobliżu amerykańskiego okrętu. Departament Obrony nie precyzuje, jakiego środka bojowego użyto do zniszczenia celu.

Około 30 minut po powyższym incydencie Unity Explorer zgłosił, że został trafiony pociskiem rakietowym. W czasie asysty i oceny uszkodzeń masowca (jak wskazuje komunikat Departamentu Obrony, bez ofiar wśród załogi, a same zniszczenia określono jako niewielkie), w rejonie akcji pojawił się kolejny bezzałogowy aparat latający (ponownie trasa lotu wskazywała na start z Jemenu), który został zestrzelony przez systemy amerykańskiego niszczyciela.

O godzinie 16:30 USS Carney asystował masowcowi AOM Sophie II, którego załoga także zgłosiła trafienie pociskiem rakietowym. Ponownie ocena uszkodzeń, dokonana przez Amerykanów, wskazała niewielkie zniszczenia. W czasie operowania w pobliżu trafionej jednostki systemy niszczyciela wykryły kolejny bezzałogowy aparat latający, który został zestrzelony.

Wydarzenia z 3 grudnia wpisują się w rosnącą liczbę incydentów, które mają miejsce na wodach w pobliżu Jemenu. 29 listopada USS Carney (DDG 64) zestrzelił inny bezzałogowy aparat latający (zidentyfikowany jako KAS-04 produkcji irańskiej), który zbliżył się na niebezpieczną odległość do eskortowanych jednostek amerykańskich – USNS Supply (T-AOE-6) oraz nieujawnionego transportowca sprzętu wojskowego.

USS Carney (DDG 64) to czternasty niszczyciel typu Arleigh Burke. Wszedł do służby 13 kwietnia 1996 roku, a od około sześciu tygodni operuje na wodach Morza Czerwonego jako część grupy bojowej lotniskowca USS Gerald R. Ford (CVN 78). 19 października, operując w północnej części tego akwenu, załoga okrętu wykryła i zniszczyła trzy pociski manewrujące oraz osiem bezzałogowych aparatów latających, które zostały wystrzelone przez Huti w celu zaatakowania celów w Izraelu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc