Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USCG z parą nowych "kutrów"

24 sierpnia w Honolulu na Hawajach odbyła się uroczystość wcielenia do służby w US Coast Guard pary kutrów typu Legend, które wzmocnią potencjał amerykański na wodach Oceanu Spokojnego.

Jednostki, USCGC Kimball oraz USCGC Midgett, zostały zbudowane w stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagoula – pierwszy z nich został zwodowany 17 grudnia 2016 roku, a drugi 22 listopada 2017 roku. Są czwartą parą typu Legend, która jest budowana na potrzeby US Coast Guard i jednocześnie pierwsze, których portem macierzystym jest Honolulu. Obecnie w stoczni prowadzone są prace przy dziewiątej jednostce (USCGC Stone), a także zamówiono dwa kolejne – wszystkie zastępują kutry typu Hamilton.

USCGC Kimball został dostarczony użytkownikowi pod koniec 2018 roku i wówczas przebazowany na Hawaje, jednak przed uroczystym wprowadzeniem do służby (co zaplanowano na 19 stycznia) doszło do wstrzymania pracy przez administrację federalną. Ostatecznie uroczystość odbyła się wspólnie z młodszym bliźniakiem, który został przekazany USCG 30 kwietnia 2019 roku. W czasie rejsu do Honolulu jednostka odniosła także pierwsze sukcesy – asystowała w akcji odholowania do portu żaglówki, na której pokładzie zasłabł 70-letni właściciel, w dniach 25 i 31 lipca załoga przechwyciła dwie łodzie transportujące łącznie około 3 ton kokainy o czarnorynkowej wartości około 90 mln dolarów.

Kutry typu Legend mają wyporność 4500 ton, długość 127 metrów oraz szerokość 16 metrów. Układ napędowy CODAG pozwala na osiągnięcie prędkości do 28 węzłów. Autonomiczność pozwala na realizację patroli trwających do 90 dni – powyższy wynik może zostać wydłużony poprzez uzupełnianie zapasów na morzu. M.in. stacjonujące w Kalifornii USCGC Bertholf oraz USCGC Stratton operowały w bieżącym roku we wschodniej części Oceanu Spokojnego pomagając w kontroli statków płynących z i do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a także przepływając w pobliżu Tajwanu.

Obecnie Huntington Ingalls Industries oferuje zmilitaryzowaną wersję kutrów typu Legend US Navy, która poszukuje wielozadaniowych fregat nowej generacji FFG(X).

(ŁP) Foto: USCG
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc