Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army startuje z programem MPF

22 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozesłał zaproszenia do uczestnictwa w programie (Mobile Protected Firepower), budowy i dostawy do US Army floty lekkich czołgów.

Według upublicznionych informacji, US Army planuje zakupić do 504 pojazdów, które mają trafić do Brygadowych Zespołów Bojowych Piechoty. W celu ograniczenia kosztów oraz czasu na fazę badawczo-rozwojową, Pentagon chce wykorzystać elementy z półki – prototypy, wybrane do prób porównawczych, mają trafić do rąk żołnierzy już w kwietniu 2018 roku. Z tego też względu wśród głównych uczestników programu wymienia się producentów ciężkich gąsienicowych bojowych wozów piechoty, które mogą zostać uzbrojone w wieże z armatami kalibru 105/120 mm. Ważnym elementem układanki jest wymóg transportu strategicznego w samolotach transportowych – pojedynczy C-17 Globemaster III ma zabrać jednocześnie dwa pojazdy tego typu.

Wśród potencjalnych dostawców wymienia się m.in. General Dynamics Land Systems , BAE Systems oraz Singapore Technologies. MPF ma stanowić uzupełnienie potencjału ciężkich związków taktycznych uzbrojonych w czołgi rodziny M1 Abrams. Dodatkowo będzie to bezpośredni następca dla lekkich czołgów M551 Sheridan, które były wykorzystywane przez armię amerykańską do 1996 roku.

 

(ŁP) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc