Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na nową partię celów powietrznych

Inspektorat Uzbrojenia zamówił nową partię imitatorów celów powietrznych. Fot. ITWL

21 września Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy z konsorcjum przemysłowym w sprawie zakupu i dostaw do jednostek Wojska Polskiego nowej partii imitatorów celów powietrznych dwóch typów. Powyższy sprzęt ma być wykorzystywany w czasie ćwiczeń jednostek obrony przeciwlotniczej na krajowych poligonach.

Powyższa umowa, o wartości 5,8 mln PLN brutto, została podpisana 15 września pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum składającym się z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie, BUOS Sp. z o.o. i Zakładów Metalowych „Dezamet” S.A. W jej ramach, w 2022 roku zaplanowano dostawę 231 imitatorów celów powietrznych ICP-R oraz 40 sztuk imitatorów celów powietrznych ICP-1. Zakupu dokonano poprzez zastosowanie procedury negocjacji z wybranymi podmiotami – o zakończeniu rozmów Inspektorat Uzbrojenia poinformował w maju bieżącego roku. Powodem tego typu procedury jest fakt, oba typy imitatorów celów powietrznych są standardowym sprzętem tej klasy od 2008 roku. Z tego też powodu zakup innego asortymentu doprowadziłoby do zaburzenia kompatybilności i standaryzacji. Autorem dokumentacji technicznej jest właśnie ITWL i ma pełne prawa do jej własności.

Bazą dla nich są niekierowane pociski rakietowe S-5, które znajdują się w magazynach wojskowych. Produkcja seryjna została uruchomiona w 2008 roku, po pozytywnym zakończeniu badań zdawczo-odbiorczych. Oba typy imitatorów celów powietrznych są wykorzystywane do szkolenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej wyposażonych w armaty przeciwlotnicze kalibru 23 mm oraz przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc