Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Uderzenie WARMATE

Fot. CSWOT

W dniu 25 maja 2023 roku na terenie 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało loty bojowe z wykorzystaniem z systemu amunicji krążącej WARMATE. Ćwiczenie zakładało uderzenie w trzy wybrane cele z wykorzystaniem głowic bojowych.

Scenariusz realizowanych lotów bojowych zakładał zajęcie przez operatorów odpowiedniego miejsca do uruchomienia systemu AK WARMATE, przygotowanie i odpalenie głowic bojowych, a następnie atak na stację radio lokalizacyjną,  cysterny paliwowej oraz wyrzutnie rakiet. Loty bojowe realizowane były przez operatorów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. CSWOT

Poziom realizowanego szkolenia jak i działania instruktorów prowadzących te zajęcia jest bardzo dobry, a dzięki przeprowadzeniu bojowych lotów i uderzeń na wybrane cele mamy możliwość zyskania nowych doświadczeń. – powiedział operator systemu AK WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady OT.

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki.

Fot. CSWOT

W czasie szkoleń operatorów systemu WARMATE realizowanych w Centrum Szkolenia WOT, żołnierze mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem specjalistycznych symulatorów. Żaden jednak najlepszy symulator nie zastąpi zorganizowanych bojowych lotów. Cieszymy się więc, że tym razem żołnierze mieli możliwość zdobycia nowych doświadczeń. – podsumował płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT

Na co dzień w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizowane jest szkolenie operatorów systemu WARMATE. Jest ono pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się Terytorialsi. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.

***

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Autor: ppor. Krzysztof Wójcik oficer prasowy CSWOT

Źródło: materiały prasowe CSWOT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc