Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

GRUPA WB na UMEX w Abu Zabi

Fot. Grupa WB

GRUPA WB uczestniczyła w wystawie UMEX (Unmanned Systems Exhibition), która odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To wydarzenie poświęcone w całości platformom robotycznym: lądowym, powietrznym i morskim. GRUPA WB zaprezentowała w Abu Zabi systemy bezzałogowe rozpoznawcze i uderzeniowe (w tym symulatory), komunikacyjne, dowodzenia i obserwacji.

Odwiedzający stoisko GRUPY WB mogli zobaczyć sprzęt sprawdzony w najtrudniejszych warunkach bojowych – codziennie używany podczas konfliktu o wysokiej intensywności. Dotyczy to bezzałogowego systemu rozpoznawczego FlyEye, opracowanego przez gliwicką spółkę Flytronic, jak i amunicji krążącej Warmate, wytwarzanej przez WB Electronics.

FlyEye to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów bezzałogowych w swojej klasie. W jego skład wchodzi motoszybowiec, charakteryzujący się niską wykrywalnością (zarówno dla systemów radarowych, jak i optycznych oraz optoelektronicznych), zabezpieczonym wojskowym łączem komunikacyjnym oraz długotrwałością lotu.

Fot. Grupa WB

Systemu FlyEye wyposażony jest w kamerę dzienną i termowizyjną, dzięki czemu może wyszukiwać, identyfikować i naprowadzać artylerię na cele o dowolnej porze dnia i nocy. Bezzałogowiec był używany do poszukiwania zaginionych osób, nadzorowania granic i infrastruktury krytycznej oraz wspomagania straży pożarnej, czego dowodem zastosowanie podczas pożaru torfowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Na UMEX 2024 zaprezentowano także radiostację definiowalną programowo rodziny PERAD. Urządzenie może być wykorzystywane w postaci osobistej, pojazdowej, ale także zabudowane w module misyjnym FlyEye. Dzięki temu bezzałogowiec może być wykorzystywany jako stacja retransmisyjna dla spieszonych żołnierzy, funkcjonariuszy policji lub straży granicznej oraz strażaków.

PERAD to radiostacja SDR z hoppingiem, wbudowanymi algorytmami szyfrującymi, cechująca się niską gęstością widmową sygnału. Każde urządzenie to węzeł sieci, zminiaturyzowana stacja bazowa, pozwalająca na niezawodny dostęp do danych we wszystkich, nawet najbardziej odległych węzłach.

Fot. Grupa WB

Wyniesienie odpornej na zakłócenia radiostacji przez FlyEye nie tylko zwiększa zasięg łączności, ale utrudnia wykrycie użytkowników za pomocą środków walki radioelektronicznej. Użycie „latającego masztu” pozwala na znaczne zmniejszenie energii emisji urządzeń.

O uniwersalności polskiej radiostacji świadczy możliwość połączenia jej z osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-GATE. To urządzenie zwiększające świadomość sytuacyjną użytkownika, pozwalające na dostęp do cyfrowej mapy, rozszerzonej rzeczywistości z zaznaczonym położeniem oddziałów własnych i przeciwnika. U-GATE pozwala na kierowanie amunicją krążącą oraz zdalnie sterowanym uzbrojeniem.

Na UMEX zaprezentowano precyzyjny system rażenia Warmate. Amunicja krążącą wyposażoną w wymienne głowice (obserwacyjne, treningowe i bojowe) można dostosować do szerokiego spektrum operacji. Modułowy system jest używany przez Wojsko Polskie, trafił także do uzbrojenia innych państw, w tym sojuszników z NATO. W Abu Zabi obok efektora systemu pokazywano też jego symulator lotu.

***

GRUPA WB jest zatrudniającym blisko dwa i pół tysiąca pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Źródło: informacja prasowa Grupy WB

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc