Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udana próba pocisku PrSM

Fot. Lockheed Martin

16 listopada korporacja Lockheed Martin poinformowała o zrealizowaniu kolejnej udanej próby pocisku PrSM, który ma stanowić podstawowy oręż dalekiego zasięgu jednostek wyposażonych w wyrzutnie M270 oraz M142.

W przypadku rozwijanego systemu ziemia-ziemia producent oraz armia amerykańska prowadzą kolejne testy związane z rozwojem oraz certyfikacją. Tym razem, na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, zrealizowano próbę ataku na cel naziemny znajdujący się na bliskim dystansie. Pocisk został odpalony z kołowej wyrzutni M142 HIMARS i trafił w przewidywane miejsce – jak wskazuje Lockheed Martin była to najmniejsza odległość na jakiej testowano pocisk dotychczas. Próba potwierdziła, że pocisk został zbudowany zgodnie z wymaganiami, które zakładały wystąpienie dużych przeciążeń związanych z atakiem nie tylko na dalekim dystansie.

Jednocześnie próba oznacza, że jeszcze w bieżącym roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ma zatwierdzić wyniki badań i ogłosić wprowadzenie pocisku do uzbrojenia z jednoczesnym osiągnieciem wstępnej gotowości operacyjnej. Pociski PrSM mają zastąpić w amerykańskiej artylerii rakietowej taktyczno-operacyjne pociski balistyczne rodziny MGM-140 ATACMS systemu MLRS, wykorzystywane do strzelań z wyrzutni rodzin M270 i M142 HIMARS. Nowe pociski, ze względu na mniejszą średnicę, będą umieszczane w wymiennych pojemnikach transportowo-startowych po dwa, co dwukrotnie zwiększy liczbę ciężkich pocisków dostępnych na wyrzutni (odpowiednio z dwóch do czterech w przypadku M270 i z jednego do dwóch w M142). Pierwotnie zasięg PrSM, ze względu na ograniczenia wymuszone przez traktat INF/RSMD, miał oficjalnie wynosić 499 km, lecz po jego wypowiedzeniu przez Stany Zjednoczone możliwe było jego zwiększenie do 700 km. Powstać ma również wersja PrSM-ER o zasięgu 1000 km. Głowica ma mieć masę ok. 91 kg. W ostatnich miesięcy przeprowadzono kilka testów pocisku PrSM, udało się uzyskać m.in. trafienie w cel oddalony o 400 km i przekroczyć granicę zasięgu 500 km, choć dokładnej odległości nie udało się zmierzyć (lub też nie podano jej do publicznej wiadomości).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc