Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Thales dostarczy wyposażenie do francuskich patrolowców

Radar NS50. Fot. Thales

Korporacja Thales dostarczy systemy elektroniczne do wyposażenia nowo budowanych patrolowców Patrouilleurs Hauturiers, w tym: sonary, radary i systemy IFF.

Patrouilleurs Hauturiers zostały niedawno zakontraktowane przez DGA (Direction générale pour l’armement, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia) z przeznaczeniem dla Marine nationale. Zastąpią one awiza typu A69 (Estienne d’Orves) i patrolowce typu OPV54 (Flamant). Patrouilleurs Hauturiers bedą operowały na wodach europejskich, głównie w rejonie szelfu kontynentalnego. Nowe wielozadaniowe OPV będą pełnić między innymi role eskortowe okrętów pierwszoliniowych. W szczególności będą one wysyłane przed strategicznymi okrętami podwodnymi z napędem jądrowym (SSBN), gdy te będą opuszczać port, aby zapewnić informacje wywiadowcze i działać odstraszająco. Będą również używane w celu kontrolowania obszarów morskich, nad i pod powierzchnią, oraz obrony terytoriów na morzu, a także brały udział w misjach ewakuacji obywateli.

Thales dostarczy do nich sonary BlueWatcher, stacje radiolokacyjne NS50 i interrogatory systemu rozpoznania bojowego „swój-obcy” IFF TSA 3522.

BlueWatcher (UMS 4120) to aktywno-pasywna stacja hydrolokacyjna z anteną podkilową, optymalizowana do pracy na wodach litoralnych.

NS50 to radar średniego zasięgu (obiekty powietrzne wykrywa ze 180 km, nawodne z 80 km). Wykorzystuje on obrotową antenę aktywną klasy AESA (Active Electornically Scanned Array) i pracuje w paśmie X. Jest on określany jako „4D”, ponieważ z przeciwieństwie do starszych systemów dwuwspółrzędnych, podających azymut i odległość do celu, wskazuje dodatkowo wysokość jego lotu i czas zbliżania. Ma też funkcję kierowania ogniem artylerii.

Jego uzupełnieniem będzie interrogator TSA 3522. Pracuje on w trybach Mode 5 i S. Zapewnia on identyfikację obiektów wykrytych przez radar.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc