Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe francuskie patrolowce zamówione

Fot. DGA

17 listopada DGA (Direction générale pour l’armement, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia) zamówiła siedem morskich okrętów patrolowych (Patrouilleurs Hauturiers) dla francuskiej Marine nationale.

Zlecenie to jest przedmiotem trzech umów o łącznej wartości 900 mln EUR. Kontrakt produkcyjny został przyznany konsorcjum składającemu się z prywatnych stoczni CMN z Cherbourga, Piriou z Concarneau i Socarenam z Boulogne-sur-Mer. Państwowa grupa stoczniowa Naval Group zawarła umowę na pomoc w zarządzaniu projektem i produkcję bojowego systemu zarządzania walką. Natomiast korporacja Thales podpisała kontrakt na wyposażenie pierwszych siedmiu jednostek w sprzęt do nadzoru morskiego: sonar kadłubowy Bluewatcher, kompaktowy wielozadaniowy radar nadzoru i system identyfikacji bojowej „swój-obcy” IFF.

Pierwszy etap programu Patrouilleurs Hauturiers, oparty na nabyciu siedmiu jednostek, uzupełni niedobór w segmencie okrętów drugiej rangi, po wycofaniu z eksploatacji starych jednostek, i zapoczątkuje wymianę pokoleniową w każdej z baz morskich Heksagonu: Brest, Tulon i Cherbourg. W kontekście zwiększonego ruchu morskiego i poważniejszych zagrożeń na morzu, okręty patrolowe pełnią bardzo szerokie spektrum misji, takich jak: wsparcie odstraszania, obecność w obszarach suwerenności i zainteresowania, ewakuacja, ochrona, eskorta i interwencja w ramach działań państwa na morzu.

Oczekuje się, że dziesięć Patrouilleurs Hauturiers wejdzie do służby do 2035 roku, a dostawa pierwszego z nich zaplanowana jest na 2026 rok. Mają one zastąpić pełnomorskie okręty patrolowe (awiza typu A69) stacjonujące w Breście i Tulonie, a także okręty patrolowe służby publicznej bazujące w Cherbourgu (typu Flamant).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc