Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Thales dostarczy hełmy dla polskich pilotów samolotów FA-50 Fighting Eagle

Fot. Thales

17 października koncern Thales poinformował o podpisaniu kontraktu z koreańskim Korea Aerospace Industries w sprawie produkcji, integracji i dostawy hełmów Scorpion dla pilotów odrzutowych samolotów bojowych FA-50 Fighting Eagle w Polsce.

Powyższy komunikat stanowi kolejny etap upubliczniania konfiguracji zamówionych przez Polskę maszyn – dotychczas wiadomo, że Agencja Uzbrojenia zamówiła zasobniki Sniper, a korporacja RTX dostarczy radary PhantomStrike. W obu przypadkach mowa o wersji Block 20, których dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku. W przyszłości, zgodnie z deklaracjami, do powyższej odmiany mają zostać doprowadzone także dwanaście pierwszych FA-50 dostarczane obecnie z Republiki Korei.

Hełmy Scorpion wraz ze wskaźnikami nahełmowymi umożliwią zwiększenie świadomości sytuacyjnej pilotów wykonujących loty operacyjne. Jednym z atutów jest układ śledzenia ruchu HObIT, który zapewnia przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Jak wskazuje Thales, współpraca z KAI przy realizacji zamówienia dla Polski może stanowić początek kooperacji. Ma to związek z faktem rosnącej popularności samolotów rodziny T-50 na świecie – poza Republiką Korei zostały zamówione i wyeksportowane do Indonezji, Iraku, Filipin oraz Tajlandii. Obecnie w realizacji znajduje się I faza dostaw do Polski, a w kolejnych latach KAI będzie produkować i dostarczać FA-50 Fighting Eagle Block 20 do Polski oraz Malezji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc