Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajlandia wznawia prace nad zakupem następców dla F-16 Fighting Falcon

Fot. USAF

14 listopada, w czasie Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Dubaju, dowódca Sił Powietrznych Tajlandii poinformował, że rząd tego kraju wznowił prace nad zakupem nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, które mają pozwolić na zastąpienie obecnie eksploatowanych F-16A/B Fighting Falcon.

Zgodnie z informacjami, które zostały przekazane mediom, wybrany komitet rozpoczął już prace. Wstępnie wybór może zostać dokonany pomiędzy trzema konstrukcjami – Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72, Saab JAS-39E/F Gripen bądź KAI KF-21 Boramae. Głównym celem władz w Bangkoku był zakup F-35A Lightning II, jednak ostatecznie strona amerykańska nie wyraziła zgody na sprzedaż maszyn tego typu na obecnym etapie. Jest to związane z kontynuacją współpracy wojskowej pomiędzy Tajlandią oraz Chinami. Być może presja amerykańska spowoduje, że władze nie będą rozważać zakupu chińskich samolotów bojowych.

W latach 1988-2005 Tajlandia, poprzez zakupy fabrycznie nowych, używanych bądź dary z Singapuru, zbudowała flotę 55 samolotów F-16A/B Fighting Falcon Block 10/15. Część z nich została zmodernizowana w drugim dziesięcioleciu XXI wieku i obecnie stanowią jeden z podstawowych typów wielozadaniowych maszyn bojowych Sił Powietrznych Tajlandii. Proces wycofywania pozostałych został zapoczątkowany w 2021 roku – jest to związane z poważnymi uszkodzeniami struktur niektórych egzemplarzy, co skutecznie uniemożliwia ich bezpieczną eksploatację.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc