Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajlandia nowym użytkownikiem systemu RQ-21A Blackjack

Stany Zjednoczone przekazały Tajlandii pojedynczy system RQ-21A Blackjack. Fot. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Tajlandii

24 maja Ambasada Stanów Zjednoczonych w Tajlandii poinformowała o uroczystym przekazaniu lotnictwu morskiemu tego azjatyckiego państwa pojedynczego zestawu bezzałogowych aparatów latających Insitu RQ-21A Blackjack.


Dar, sfinansowany z środków budżetowych Stanów Zjednoczonych przeznaczonych dla państw Azji południowo-wschodniej, obejmuje pięć egzemplarzy RQ-21A Blackjack wraz z dwoma stanowiskami kierowania, katapultami startowymi oraz urządzeniami przeznaczonymi do wspomagania lądowania. Dodatkowo Amerykanie sfinansowali szkolenie personelu, a także usługę wsparcia logistycznego realizowaną przez producenta. RQ-21A Blackjack mają być wykorzystywane do wsparcia wysiłków władz Tajlandii związanych z uszczelnieniem granicy morskiej, a także wsparciem działań humanitarnych.

Klasyfikowany jako zestaw taktyczny, RQ-21A Blackjack może wykonywać loty patrolowo-rozpoznawcze o długości dochodzącej do 16 godzin. Tajlandia jest pierwszym państwem Azji, która zdecydowała się na eksploatację tego systemu – wcześniej RQ-21A Blackjack trafiły do uzbrojenia Stanów Zjednoczonych, Niderlandów, Polski, Kanady, Belgii, a zamówienie na komercyjną odmianę złożyła także Australia. Zainteresowanie zakupem wyraża także Brunei, jednak dotychczas brak informacji o podpisaniu umowy.

W przypadku Tajlandii ważnym argumentem stojącym za RQ-21A Blackjack jest fakt, że system jest dostosowany do użycia na pokładach okrętów. To z kolei może umożliwić użycie z takich jednostek jak lotniskowiec HTMS Chakri Naruebet oraz okręty desantowe-doki HTMS Chang oraz HTMS Angthong.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc