Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja zamawia kutry z moździerzami do obrony wybrzeża

Schemat działania Amfbat 2030: kutry artyleryjskie ostrzeliwują zajęty brzeg, stanowisko dowodzenia jest na innym kutrze (w tle). Rys. FMV

17 maja FMV (Försvarets materielverk, pol. Agencja Materiałów Obronnych Królestwa Szwecji) ogłosiła podpisanie umowy na dostawę kutrów uzbrojonych w moździerze, stanowiących część programu Amfbat 2030.

FMV podpisała umowę z firmą Swede Ship Marine AB na dostawę ośmiu morskich platform artyleryjskich z moździerzami stabilizowanymi (Amfibijna Platforma Artyleryjska), które będą eksploatowane przez Bataliony Amfibijne (Amfibiebataljonen) Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji ze Sztokholmu i Göteborga. Ich zadaniem jest obrona wybrzeża, w tym licznych wysp, przed desantem od strony morza.

Po dostawie kutrów szwedzkie Siły Obronne (Försvarsmakten) uzyskają nową zdolność do prowadzenia ognia pośredniego z dużą precyzją podczas posuwania się naprzód na morzu. W przypadku ręcznych granatników przegrupowanie na odległość kilku kilometrów może zająć kilka godzin, podczas gdy nowe pływające platformy artyleryjskie będą w stanie przemieścić się i być gotowe do strzału w nieporównywalnie krótszym czasie.

Projekt Amfbat 2030

Do tej pory żołnierze Amfibiebataljonen musieli wychodzić na ląd na wyspach otaczających Szwecję, aby móc stamtąd obronić jej terytorium przed obcym desantem. Do 2030 roku zdolność batalionu amfibijnego do ochrony obszarów przybrzeżnych wzrośnie dzięki poprawie skuteczności i mobilności elementów składowych jednostek. Oznacza to, że kutry amfibijne mogą zebrać siły tam, gdzie jest to potrzebne, dokonać uderzenia na wroga, i w razie potrzeby uniknąć walki. Istotna różnica między jednostkami Amfibiebataljonen a większymi platformami morskimi, na przykład typu Visby, polega na tym, że korwety mają wszystkie funkcje zgromadzone na jednej platformie: dowództwo, sensory i efektory i cały łańcuch decyzyjny, aby osiągnąć zamierzony efekt. W Batalionie Amfibijnym, który składa się z wielu mniejszych jednostek funkcjonalnych, dowództwo, dane z czujników i komponenty operacyjne będą rozmieszczone na różnych platformach.

Projekt Amfbat 2030 (Amfibiebataljon 2030, pol. batalion amfibijny na lata 30.) zakłada pozyskania platform dowodzenia, sensorycznych i bojowych. Poszczególne jednostki pływające będą zamawiane oddzielnie, zaś pierwszymi są platformy artyleryjskie. Pierwotnie planowano zakup 12 kutrów z moździerzami.

Platforma artyleryjska będzie prowadzić ogień pośredni z dużą precyzją podczas natarcia na morzu przy użyciu stabilizowanej wieży z granatnikami automatycznymi. Własne sensory i systemy uzbrojenia kutra również muszą być zdolne do samoobrony. Oprócz wieży z uzbrojeniem, jednostka otrzyma również adekwatne systemy kierowania ogniem.

Kontrakt obejmuje również systemy szkoleniowe i części zamienne. Dostawa systemów szkoleniowych odbędzie się w latach 2026-2027, a platform artyleryjskich planowana jest na lata 2027-2028. Bazą Amfibijnych Platform Artyleryjskich będą zmodernizowane kutry Stridsbåt 90HSM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc