Od wielu lat jednostki Wojska Polskiego eksploatują rozwiązania systemu zarządzania walką Jaśmin, które zostały zaprojektowane, wdrożone do produkcji oraz były i są rozwijane, a także serwisowane przez bydgoską firmę Teldat. Przez ten czas wyroby te dały się poznać jako ważne, dopracowane i sprawdzone komponenty procesu dowodzenia, które istotnie go unowocześniają i usprawniają (także automatyzują) oraz są wykorzystywane nie tylko w kraju ale i poza jego granicami.
Obecnie Teldat skupia się na realizacji ważnej umowy, jaką jest modyfikacja 40 zestawów Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych Jaśmin – co ciekawe, całkiem spora część z nich ma za sobą udział w eksploatacji bojowej. Powyższe zlecenie ma związek z ciągłym rozwojem technologicznym w branży IT, który jest obserwowany i ma miejsce na świecie, a modernizowany/modyfikowany sprzęt (w tym jego znaczna ilość oprogramowania) należy do najstarszych spośród dostarczonych wojsku. Niniejsze prace mają zakończyć się w przyszłym roku, a w unowocześnieniu tych rozwiązań posłużą też liczne wnioski zbierane z: ich ciągłej i wieloletniej eksploatacji, rozwoju, a także doświadczeń operacyjnych.
W lipcu br., o czym już pisaliśmy, Teldat pozyskał i co ważne zrealizował przed terminem również kontrakt umożliwiający nieograniczone wykorzystanie oprogramowania HMS C3IS JAŚMIN - Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Walką Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku, które jest jednym z zasadniczych komponentów SWD C3IS JASMIN – rozległego Zautomatyzowanego Systemu Systemów Zarządzania Walką dla Wszystkich Szczebli/Poziomów Dowodzenia i Działań Wojsk. Co też ważne właśnie ten unikalny produkt w najnowszej/znacznie rozbudowanej wersji zdobył podczas tegorocznego MSPO nagrodę Defender. Dzięki tej nagrodzie doceniono również pozostałe elementy tego kompleksowego oprogramowania: BMS C3IS Jaśmin (Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Batalionu, Kompanii, Plutonu, Drużyny), DSS C3IS Jaśmin (Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Żołnierza), JFFS C3IS Jaśmin (Zautomatyzowany System Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego), czy SZK C3IS Jaśmin (Zautomatyzowany System Zarządzania Kryzysowego).
Wiele rozwiązań Jaśmina było i jest z powodzeniem eksploatowanych na zagranicznych teatrach działań wojskowych, w których brało i bierze udział Wojsko Polskie. Natomiast całość tego kompleksowego systemu była wielokrotnie wykorzystywana w różnorodnych ważnych ćwiczeniach krajowych oraz sojuszniczych, w tym tylko w ostatnich miesiącach – NATO CWIX, Bold Quest, Allied Spirit VIII, Combined Resolve X, czy Saber Strike. W bieżącym roku to na systemie Jaśmin oparte będą m.in. ćwiczenia Anakonda 18. Pozytywne opinie, ciągły rozwój oraz dbanie o najwyższe standardy (również jakościowe) zaowocowało także tym, że Jaśmin oraz firma Teldat otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia krajowych oraz zagranicznych organizacji i podmiotów. Wśród nich można wymienić też tegoroczne przykładowe : uzyskanie przez Serwer Identyfikacji Bojowej CID Jaśmin (w tym jego oprogramowanie CID C3IS Jaśmin, wchodzące w skład ww. nagrodzonego w br. SWD C3IS Jaśmin) rekomendacji NATO (jego międzynarodowej komisji CIAV) do operacyjnego wykorzystania w armiach tego sojuszu. Jest to również jedyne tego typu innowacyjne polskie rozwiązanie z tej dziedziny, które nadto także jako jedyne krajowe otrzymało tę bardzo ważną nobilitację; zdobycie Defendera na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach; otrzymanie medalu „Zasłużony dla Eksportu RP”, przyznanego też po raz pierwszy polskiej firmie obronnej pod patronatem resortów Spraw Zagranicznych oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Wyróżnienie to ma związek z dynamicznie wzrastającym eksportem Teldat na rynek globalny i jest kolejnym potwierdzeniem jego profesjonalizmu oraz efektywności działania, a także wysokiej wartości, jakości i oceny produktów. Wywodzą się one technologicznie i funkcjonalnie z rozwiązań ww. platformy Jaśmin oraz od kilku lat są wykorzystywane w nowej generacji systemach Patriot w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w kolejnych; uzyskanie nagród Raytheon Global oraz Raytheon Integrated Defense Systems (IDS), głównie za wzorcowe zrealizowanie dostaw (podobnie jak tych, które zaprezentowano na wstępie) ww. specjalistycznych urządzeń teleinformatycznych do systemów Patriot, także wykonywanych w 2018 r. została nimi uhonorowana również po raz pierwszy polska spółka obronna; czy też otrzymanie nagrody Innowacyjna Firma na Rzecz Bezpieczeństwa Państwa za innowacyjność oferowanych wyrobów, szeroki zakres uprawnień i kompetencji, przyznanej w ramach konkursu odbywającego się pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
(ŁP) | Foto: Teldat |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ta spółka, jej inżynierowie, ich kompetencje i produkty to najlepsza wizytówka naszego przemysłu obronnego oraz wyznacznik miejsca dla konkurentów, jeżeli takowi są w kraju.
No fajnie, tu modyfikacje Jaśmina, tu oprogramowanie... A bms leży... Czyżby ten jaśminowy się nie nadawał?
Optymalnym miernikiem i weryfikatorem każdego człowieka, zespołu, firmy itp. jest ich fachowość, efektywność działania, służebna rola wobec społeczeństwa, państwa i sojuszników, oceniane szczególnie przez pryzmat osiągnięć i rezultatów pracy. Te opisane i zarazem rzeczywiste mówią same za siebie i obiektywnie dyskwalifikują "biznesmenów" itp. opowiadaczy, pomawiaczy, knowaczy i deklarowiczów czegoś czego nie ma i długo nie będzie - weżmy to mocno pod uwagę.
Gratulacje dla TELDATu, życzę dalszych sukcesów i pomyślności !