Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stępka pod okręt rozpoznawczy

15 czerwca w stoczni PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt rozpoznawczy, który powstaje na zamówienie Marynarki Wojennej Szwecji.

W Gdyni ma powstać platforma, której wyposażenie w sprzęt misyjny zostanie zrealizowane na terytorium Szwecji, w stoczni w Karlskronie. Udział krajowego przemysłu stoczniowego w projekcie to wynik zawarcia umowy pomiędzy koncernem Saab, a Stocznią Remontową Nauta – powyższa współpraca to wynik porozumienia pomiędzy Saabem oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A. zawarta pod koniec 2016 roku. Cięcie blach miało miejsce w marcu bieżącego roku.

Okręt rozpoznawczy ma mieć kadłub o długości 74 metrów oraz wyporność 2200 ton. Po wejściu o służby zastąpi obecnie eksploatowany okręt rozpoznawczy HSwMS Orion, który służy od 1984 roku.

Budowa jednostki rozpoznawczej dla Szwecji to nie jedyny przykład współpracy przemysłowej pomiędzy koncernem Saab i polskim przemysłem okrętowym. W listopadzie zeszłego roku podpisano umowę z firmą Base Group w sprawie dostawy komponentów przeznaczonych dla okrętów podwodnych typu A26 budowanych dla Marynarki Wojennej Szwecji.

(ŁP) Foto: Saab
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc