Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sri Lanka podpisała kontrakt na modernizację IAI Kfir

Sri Lanka podpisała umowę z korporacją IAI w sprawie modernizacji przynajmniej części samolotów Kfir, które są eksploatowane w tym kraju. Obecnie najbardziej zaawansowany wariant jest wykorzystywany przez Siły Powietrzne Kolumbii (na zdjęciu). Fot. USAF

30 czerwca izraelska korporacja Israel Aerospace Industries poinformowała o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Sri Lanki w sprawie modernizacji odrzutowych samolotów bojowych Kfir, które są eksploatowane przez to azjatyckie państwo.

Powyższa umowa została podpisana w pierwszej połowie bieżącego roku i ma wartość 50 mln USD. Na jej mocy izraelscy specjaliści przeprowadzą modernizację systemów pokładowych, w tym kabiny pilotów, stacji radiolokacyjnych, systemów łączności i wymiany informacji. Dodatkowo kontrakt obejmuje także przekazanie niezbędnego know-how personelowi technicznemu Sił Powietrznych Sri Lanki, który pozwoli na realizację części umowy na terytorium tego kraju. Poza tym przekazana wiedza ma umożliwić obsługi techniczne i bezpieczną eksploatację zmodernizowanych samolotów. Pakiet modernizacyjny, który został zaoferowany Sri Lance bazuje na rozwiązaniach wdrożonych do eksploatacji na samolotach eksploatowanych przez Siły Powietrzne Kolumbii.

Obecnie samoloty IAI Kfir są używane przez Kolumbię i Sri Lankę. Dodatkowo kilka egzemplarzy jest także wykorzystywany przez amerykańską prywatną firmę ATAC, która świadczy usługi szkolenia pilotów maszyn bojowych.

W przypadku Sri Lanki, w latach 1992-2000, zakupiono z nadwyżek sprzętowych Izraela piętnaście maszyn. Część z nich stracono w czasie walki z rebeliantami na terenie kraju. Zawarta umowa nie precyzuje ile maszyn przejdzie proces modernizacji - część danych mówi o pięciu egzemplarzach. W ramach standardu C.10 IAI oferuje instalację stacji radiolokacyjnej EL/M-2052, dwóch ciekłokrystalicznych monitorów oraz integrację z precyzyjnymi środkami bojowymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc