Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ćwiczebne strzelania przeciwlotniczego systemu rakietowego MRSAM [WIDEO]

Moment wyjścia pocisku przeciwlotniczego MRSAM/Barak 8 z wyrzutni pionowej. Fot. SpokespersonNavy (twitter.com/indiannavy/status/1632945232882077697?cxt=HHwWgsDU-bPCsaktAAAA)

7 marca biuro rzecznika prasowego Indyjskiej Marynarki Wojennej (Bhāratīya Nau Sēnā) poinformowało o przeprowadzeniu strzelania rakietowego z użyciem systemu MRSAM, jak w Indiach określa się izraelski przeciwlotniczy system rakietowy Israel Aerospace Industries Barak 8. Strzelanie przeprowadzono z niszczyciela rakietowego Visakhapatnam projektu 15B (typ Visakhapatnam).

W opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie była mowa tylko o tym, że zwalczano cele imitujące przeciwokrętowe pociski manewrujące. Nie podano liczby odpalonych pocisków przeciwlotniczych, ale najwyraźniej zwalczano dwa różne cele. Podkreślono natomiast, ze system rakietowy MRSAM (ang. Medium Range Surface-to-Air Missile, pocisk rakietowy powierzchnia-powietrze średniego zasięgu) powstał we współpracy izraelskiej spółki Israel Aerospace Industries (IAI) i indyjskiego państwowego ośrodka badawczo-rozwojowego DRDO (ang. Defence Research and Development Organisation), a jest produkowany w Indiach przez państwową spółkę Bharat Dynamics Limited (BDL). MRSAM jako taki jest zasadniczo wyrobem licencyjnym. Przedmiotem licencji jest pocisk przeciwlotniczy Barak 8. W lutym tego roku strona indyjska deklarowała, że jest bliska osiągnięcia pełnej lokalizacji produkcji pocisków MRSAM/Barak 8. Indie w podobny sposób produkują też lądową wersję systemu MRSAM z ośmiopociskowymi wyrzutniami.

Barak 8 to rakietowy pocisk przeciwlotniczy z kombinowanym układem naprowadzania – bezwładnościowym tuż po starcie i przez większą część trajektorii, z dwukierunkową radiolinią do przekazywania odpalonemu pociskowi uaktualnianych współrzędnych celu (uplink-downlink) i z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania końcowego. Barak 8 zbudowano w dość niecodziennym układzie z dwoma zespołami czterech sterów aerodynamicznych każdy i dodatkowo z wektorowaniem ciągu silnika rakietowego. Deklarowany zasięg Barak 8 zamyka się w przedziale 0,5÷70 km, a pułap zwalczanych celów sięga 20 km. Niszczyciel Visakhapatnam to pierwszy okręt projektu 15B. Jego głównym uzbrojeniem przeciwlotniczym są właśnie 32 pociski MRSAM/Barak 8, a najbardziej charakterystycznym składnikiem wyposażenia elektronicznego jest izraelski system radiolokacyjny IAI/Elta ELM-2248 MF-STAR (Multi-Function Surveillance, Track And Guidance Radar) z czterema ścianowymi półprzewodnikowymi cyfrowymi aktywnymi antenami z fazowanym szykiem (AESA).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc