Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Space Force szuka nowych systemów wynoszenia wyposażenia w kosmos

Start rakiety nośnej Falcon 9. Poszerzenie liczby dostawców usług transportowych zapewni US Space Force większą elastyczność i potencjalnie obniży koszty wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną. Fot. USSF/Airman 1st Class Samuel Becker

Amerykańskie wojska kosmiczne US Space Force poszukują nowych systemów wynoszenia wyposażenia w przestrzeń kosmiczną. Celem programu jest poszerzenie możliwości związanych z transportem na orbitę okołoziemską poprzez dopuszczenie do tego typu zadań nowych, mniejszych, ale rokujących przedsiębiorstw.

Z inicjatywy Space Systems Command (Dowództwo Systemów Kosmicznych) w dniach od 28 lutego do 1 marca br. odbywać się będzie spotkanie z przedstawicielami przemysłu związane z trzecią fazą programu National Space Security Launch. Według informacji opublikowanych na rządowych stronach sam.gov, na których ukazują się amerykańskie przetargi, nowe kontrakty na transport kosmiczny mają być w przyszłości przydzielane dwutorowo.

W ramach tzw. Lane 1 umowy na kosmiczne dostawy mają zostać przyznane wielu podmiotom, a wybrane przedsiębiorstwa mają rozpocząć oferowanie swoich usług, począwszy od amerykańskiego roku podatkowego 2025. Przyznane umowy mają obejmować okres 5 lat z opcją przedłużenia na kolejne 5 lat. Co istotne, co roku US Space Force będą ponownie otwierały przetarg, by umożliwić nowym firmom dołączenie do puli dostępnych systemów nośnych.

Z kolei tzw. Lane 2 ma być dostępny jedynie dla dostawców usług kosmicznych, którzy legitymują się już w pełni funkcjonalnymi systemami rakiet nośnych zdolnych do wynoszenia obiektów na dowolną orbitę okołoziemską.

Jak odnotowują redaktorzy Air & Space Forces Magazine poprzedni kontrakt został przyznany United Launch Alliance i SpaceX. W pokonanym polu zostały natomiast takie podmioty jak Northrop Grumman i Blue Origin. Jak zatem widać nie są to spółki, które można określić jako raczkujące podmioty w tej branży. Lane 1 będzie zatem nie tylko potencjalną trampoliną dla tzw. startupów, ale również może pozwolić niejako tylnymi drzwiami wejść do działania dużym przedsiębiorstwom, które przegrały wcześniejsze przetargi.

Dzięki temu Space Systems Command chce w znaczący sposób poszerzyć dostępną bazę platform nośnych, ale i miejsc startowych co ma podnieść bezpieczeństwo operacji. Dowództwo liczy również na niższe koszty wynikające z większej konkurencji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc