Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Silniki Rolls-Royce’a do Mieczników

Siłownia główna na duńskiej fregacie typu Iver Huitfeldt z silnikami Rolls-Royce MTU 20V8000 M70. Fot. Tomasz Grotnik

20 grudnia PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Rolls-Royce Solutions GmbH zawarły umowę na dostawy siników głównych i zespołów prądotwórczych do fregat Miecznik, budowanych dla Marynarki Wojennej RP.

Kontrakt podpisali Prezes PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz oraz Paul Röck - Dipl.-Ing (BA), MBA, Dyrektor Sprzedaży dla Sektora Rządowego i Przemysłowego w firmie Rolls-Royce Solutions. Rolls-Royce Solutions jest właścicielem znanej marki MTU (Motoren- und Turbinen-Union).

Umowa dotyczy dostaw silników wysokoprężnych napędu głównego MTU 20V8000 M71 (po cztery na każdą z trzech fregat) i zespołów prądotwórczych MTU 12V4000 M53B (także po cztery). Wraz z nimi zakupiono systemy sterowania i monitoringu MTU.

Napęd fregat Miecznik będzie skonfigurowany z układzie CODAD (Combined Diesel And Diesel). Cztery silniki wysokoprężne o łącznej mocy 33,6 MW będą połączone poprzez przekładnię redukcyjną i poruszały dwoma liniami wałów ze śrubami nastawnymi. System ten pozwoli osiągnąć prędkość prędkość maksymalną +26 węzłów i marszową 12 węzłów oraz zasięg 8000 mil morskich. Elektrownia składa się z czterech generatorów o mocy po 1400 kWe (prąd 440 V, 60 Hz).

Jest to system niemal identyczny do zastosowanego na duńskich fregatach typu Iver Huitfeldt, które są protoplastami projektu Arrowhead 140, będącego z kolei podstawą konstrukcji polskich Mieczników. Nie jest on szczególnie nowoczesny, ale na pewno niezawodny i ekonomiczny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc