Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia formalnie uruchamia proces zakupu samolotów F-35A Lightning II

Fot. USAF

9 sierpnia media rumuńskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony tego kraju przesłało do parlamentu wniosek o udzielenie zgody na zakup 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Jest to pierwszy, formalny, krok związany z procesem zakupowym.

Jak wskazują media, mowa o pierwszej transzy samolotów tego typu. W przypadku zatwierdzenia, rząd w Bukareszcie skieruje do Stanów Zjednoczonych formalne zapytanie ofertowe (Letter of Request), a jego pozytywne rozpatrzenie otworzy drogę do podpisania międzyrządowej umowy LOA. Jak wskazują Rumuni, przy sprzyjających warunkach, umowa mogłaby zostać podpisana w 2024 roku, a rozpoczęłyby się około 2032 roku. Zakup F-35A Lightning II ma być kolejnym elementem modernizacji lotnictwa wojskowego w Rumunii i ma pozwolić na zastąpienie używanych F-16AM/BM Fighting Falcon.

Obecnie rumuńskie lotnictwo posiada siedemnaście samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon, które odkupiono w Portugalii. Dodatkowo zakupiono także 32 egzemplarze w Norwegii – ich dostawy mają rozpocząć się w drugiej połowie bieżącego roku. Zgodnie z publicznymi deklaracjami, resursy mają pozwolić na ich dalszą eksploatację przez około dziesięć lat. To z kolei umożliwi wygospodarowanie czasu niezbędnego do zakupu i dostaw pierwszych F-35A Lightning II.

Decyzja władz rumuńskich była spodziewana. Obecnie jedynym klientem na samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II w Europie Środkowej jest Polska, która zamówiła 32 egzemplarze. Produkcja pierwszych z nich już się rozpoczęła, a w bieżącym roku ma dojść do rozpoczęcia montażu ostatecznego pierwszego z nich. Dodatkowo Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż 24 egzemplarzy Republice Czeskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc