Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosja: zwodowano transportowiec uzbrojenia dla Floty Czarnomorskiej

Morski transportowiec uzbrojenia Giennadij Dmitrijew przed wodowaniem w stoczni SZ „Wympieł” w Rybińsku. Fot. SZ „Wympieł”

1 czerwca w stoczni SZ „Wympieł” w Rybińsku odbyła się uroczystość symbolicznego wodowania i chrztu przeznaczonego dla Floty Czarnomorskiej transportowca uzbrojenia Giennadij Dmitrijew projektu 20360M.

Rzeczywiste wodowanie miało charakter techniczny i odbyło się dzień później. Transportowiec ten jest największą jednostką zbudowaną w historii tej stoczni, w chwili wodowania jej kadłub ważył 2200 ton.

Powstaje on w ramach realizacji kontraktu na budowę dwóch okrętów proj. 20360M, który został podpisany między Ministerstwem Obrony FR a „Wympiełem” 25 marca 2016 roku. Pierwszym z nich jest właśnie Giennadij Dmitrijew, którego budowę pod numerem stoczniowym 01551 rozpoczęto 5 maja 2017 roku, zaś wytoczony z hali stoczniowej został on 19 marca br. Natomiast położenie stępki drugiej jednostki tego typu - Władimir Piałow, która ma służyć we Floty Bałtyckiej odbyło się 15 marca 2018 roku. Budowa obu transportowców jest mocno opóźniona, ponieważ miały być on przekazane odbiorcy w latach 2019-2020.

Morskie transportowce uzbrojenia proj. 20360M przeznaczone są do przewozu i przeładunku na inne jednostki w portach i na pełnym morzu uzbrojenia, a także innych ładunków specjalnych. Projekt tych okrętów zostały opracowany przez biuro konstrukcyjne KB „Wympieł”, z uwzględnieniem wymagań Ministerstwa Obrony FR, na bazie wcześniejszych jednostki proj. 20360 Dubniak. Nowe jednostki wyposażone zostaną w dźwig zdolny do podnoszenia ładunków o masie do 20 ton. Dzięki wzmocnionemu kadłubowi z podwójnym dnem i burtami, będą mogły one operować na akwenach pokrytych lodem. W części dziobowej przewidziano lądowisko dla śmigłowca. Ponadto transportowce te będą cechować się bardzo dobrymi właściwościami manewrowym, a to dzięki zastosowaniu dwóch pędników gondolowych i dziobowego steru strumieniowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc