Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Irlandii odebrała pierwszy C-295MSA

Fot. Departament Obrony Republiki Irlandii

27 czerwca Republika Irlandii odebrała pierwszy egzemplarz samolotu patrolowego Airbus C-295MSA. Tym samym zapoczątkowano proces wymiany generacyjnej floty maszyn patrolowo-ratowniczych eksploatowanych przez lotnictwo wojskowe tego wyspiarskiego państwa.

Samolot przyleciał krótko po swojej publicznej premierze, która miała miejsce w czasie 54. Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu. Kontrakt, o wartości 220 mln EUR, został podpisany w grudniu 2019 roku – dwa C-295MSA mają zostać dostarczone do końca 2023 roku, a poza nimi Airbus dostarczy także urządzenia wsparcia naziemnego oraz logistycznego. Poza zadaniami patrolowo-ratowniczymi mają służyć także do innych rodzajów misji – wsparcia logistycznego, transportu personelu i wyposażenia czy ewakuacji medycznej. Ma to związek z faktem, że konfiguracja kabiny ładunkowej umożliwia częściowe wykorzystanie do zadań nie obejmujących wykorzystania zabudowanych systemów pokładowych.

W grudniu 2022 roku rząd Republiki Irlandii oraz koncern Airbus podpisali umowę na trzeci egzemplarz C-295W, który zostanie dostarczony w konfiguracji transportowej. Umożliwi odciążenie wyspecjalizowanych maszyn w zakresie lotów transportowych. Powyższa maszyna ma zostać dostarczona w 2025 roku.

Para C-295MSA zastąpi obecnie eksploatowane samoloty patrolowo-ratownicze CN-235. Umowa z Republiką Irlandii stanowił spory sukces koncernu Airbus, który rywalizował o to zamówienie z innymi producentami maszyn tej klasy. Należy podkreślić, że ponad 40% płatowca każdego samolotu rodziny C-295 powstaje w zakładach Airbus Poland S.A. w Warszawie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc