Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Irlandia kupuje C295

13 grudnia koncern Airbus oraz Ministerstwo Obrony Republiki Irlandii podpisali kontrakt o wartości 220 mln euro w sprawie zakupu dwóch turbośmigłowych samolotów patrolowych C295MP, które zastąpią obecnie eksploatowane CN235MP.

Dostawa nowych maszyn jest przewidziana w 2023 roku, poza samolotami obejmie urządzenia wsparcia naziemnego i logistycznego. Częściowo zakup jest finansowany z środków wspólnoty europejskiej – ma to związek z planowanym zastosowaniem maszyn do zadań patrolowo-ekologicznych nad obszarami morskimi. Dodatkowo mają wspierać służby ratownicze w zadaniach poszukiwawczo-ratowniczych i ewakuacji medycznej.

Oferta koncernu Airbus została wybrana na początku października. W pokonany polu znalazł się koncern Leonardo, oferujący samolot MC-27JMP. C295MP zastąpią parę CN235MP, które trafiły do eksploatacji w 1994 roku.

Dla koncernu Airbus i programu C295 to kolejny sukces w bieżącym roku. Dotychczas sprzedał trzy egzemplarze, po jednym dla sił zbrojnych Burkina Faso i Wybrzeża Kości Słoniowej, a także straży granicznej Kazachstanu. Co ważne, część płatowca każdego C295 są budowane w należących do koncernu Airbus zakładach w Warszawie.

(ŁP) Foto: Airbus
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc