Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Czeska kupuje kolejne RBS 70

18 grudnia koncern Saab poinformował, że Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej podpisało kontrakt w sprawie zakupu partii kierowanych pocisków przeciwlotniczych RBS 70NG, które rozszerzą obecny potencjał czeskich sił zbrojnych.

Umowa ma wartość 365 mln koron szwedzkich i ma zostać zrealizowana do 2021 roku. Poza dostawami pocisków, Saab zrealizuje proces integracji z posiadanym przez Czechów wyposażeniem, szkolenie personelu oraz dostarczy pakiet diagnostyczny. Broń trafi do 25. Pułku Przeciwlotniczego, który eksploatuje system RBS 70 od 2005 roku – wówczas zamówiono szesnaście wyrzutni wraz z około 90 pociskami wcześniejszej generacji. Obecna umowa jest negocjowana od końca 2017 roku i najprawdopodobniej opiewa na około 80 pocisków RBS 70NG.

Republika Czeska jest jednym z sześciu europejskich użytkowników systemu RBS 70. Nowa transza, według części informacji, ma pozwolić na wypełnienie luki po wycofaniu zestawów przeciwlotniczych Streła-10M. Ostatnim elementem pochodzenia wschodniego zostaną zestawy 2K12 Kub-M2, które planuje się zastąpić produktem zachodnim w kolejnym dziesięcioleciu bieżącego wieku.

(ŁP) Foto: Saab
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc